Bilgi Zamanı

Ece Ayhan Hayatı ve Şiirleri

Ece Ayhan Hayatı ve Şiirleri
08 Haziran 2013 - 9:15 'de eklendi ve 1343 kez görüntülendi.

Ece Ayhan Hayatı, Ece Ayhan Şiirleri

Ece Ayhan, tam adı ece ayhan çağlar (d. 1931, Datça,’Muğla –  Ö. 12 temmuz 2002, İzmir), İkinci Yeni akımının en yaratıcı ve özgün şairlerinden biri. Ço­cukluk yılları İstanbul’un yoksullaşan eski semtlerinde geçti. Atikali’deki Hırkai Şerif İlkokulu’ndan sonra Zeyrek Ortaokulu’nu ve İstanbul Atatürk Erkek Lisesini bitirdi. Yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Si­yasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamladı (1959). Maiyet memurluğu stajından sonra Gürün, Alaca, Çardak kaymakamlıklarında (1962-66) bulundu. Meslekten ayrılarak İs­tanbul’a gittikten sonra Meydan-Larousse ansiklopedisinde ve Sinematek’te çalıştı; yayınevlerinde redaktörlük yaptı. Hastalığı nedeniyle üç yıl İsviçre’de kaldı; birkaç kez beyin ameliyatı geçirdi. Türkiye’ye döndük­ten sonra 1985’te yeniden İstanbul’a yerleşti.

ece-ayhanİlk şiiri Türk Dili dergisinde (Şubat 1954) yayımlanan Ece Ayhan daha sonra Varlık, Yenilik, Seçilmiş Hikâyeler Dergisi, özellikle de Pazar Posfası’ndaki şiirleriyle ün kazandı. Şürlerini uzak çağrışımlar, tarih freskleri, fetişler, tabular, eski kentler ve cinsel gizliliklerin yanı sıra, Babil’den Os­manlılara uzanan bir geçmiş-gelecek çizgisi­nin sonsuz genişliği içinde kurdu. İlk kitabı Kınar Hanımın Denizleri’yle (1959) büyük ilgi uyandırdı. Yeni yapıtlarında, başlangıç­ta kurduğu şiiri değiştirmeden, daha da zenginleştirerek sürdürdü.

Ece Ayhan’ın şiirinin kilit noktası dildir. Çağdaşı Edip Cansever’e göre bu dili aş­mak, şiirini anlamak için başvurulabilecek tek sözlük, gene onun başka şiirleridir.

Ece Ayhan her şiirinde hem şiir, hem de Türkiye üzerine düşüncelerini yansıtır. Devlet ve Tabiat (1973) bunun belirgin örneğidir. Bakışsız Bir Kedi Kara (1965), Ortodoksluklar (1968), toplu şiirleri Yort Savul (1977, 1982), Zambaklı Padişah (1981), Çok Eski Adıyladır (1982), anılarını topladığı Defterler (1981) ve Kolsuz Hattat (1987) öbür önemli yapıtlarıdır. Ece Ayhan kimdir ve eserleri hakkında bilgiler verdik.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER