Bilgi Zamanı

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

Sigaranın zararları ile ilgili sloganlar, sigaranın zararları ile ilgili afişler, sigaranın zararları hakkında yazı paylaşacağız.

Sigara bilindiği gibi dünyanın en zararlı zehirlerinden biridir. Sigara tiryakiliği pek çok ölümcül hastalığa neden olur. Sigaranın içindeki üç bin farklı zehir vardır ve yıllarca insanı zehirleyerek öldürür. Bu yazımızda sigaranın zararlarına değinen bazı sloganlar aktaracağız.

Rahatça sigara için, sigara sizi zayıflatır ve öldürür!

Sigara içmek artistlik değil acizliktir.

Sigarayla dost olanın düşman aramasın.

Sigara iradesizliktir.

Bağımlı olma özgür ol.

Bir sigara bin can söndürür.

Sigara sizi sevdiklerinizden ayıran en kahpe silahtır.

Önemliyse hayatınız sigarayı bırakınız.

Bağımsız ol, hayatını yaşa.

Sigarayı dışla hayata yeniden başla.

sigara afiş

Sigaranın Zararları İle İlgili Sloganlar Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

 

Rüyada Erik Görmek Anlamı :

 

Rüyada vakti dışında erik görmek şiddetli hastalıktır. Erik ağacı, görüşleri kuvvetli, insanlara yardım eden, gençliğinde çok malvarlığı edinip ihtiyarlamadan ölen kimsedir. Yeşil erik bir üzüntüden dolayı çekilecek sıkıntıya, sarı erik hastalığa, ekşi erik korkuya delalet eder.

Nablusi (rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Rüyada tatlı erik yiyen kimse istediği dünya nimetlerine kavuşur. Erik ağacından erik topladığım gören kimse, bir adamdan mal alır. Erik ve benzeri tüm meyveler vaktinde görül­düğünde lezzet ve hileye, vakti dışında ise yorgunluk ve işsizliğe delalet eder.

Rüyada erik görmek, elden giden hayırlı bir şeyin geri gelmesinin müjdecisidir. Bununla birlikte geçmiş şerli olayların geri gelmesinden de sakınmalıdır. Erik kardeşe ve iyi arkadaşa işaret eder.

 

Rüyanızda Erik Gördüyseniz , Rüyanızı Nasıl Gördüğünüzü Aşağıdaki Yorum Kutucuğu Aracılığıyla Bizimle Hemen Paylaşın . Yorumlansın …___________________________________________

Rüyada Erik Görmek Ne Anlama Gelir , Rüyada Erik Görmenin Anlamı Manası, Rüyada Erik Görmek Yorumu Açıklaması Neye İşarettir , Rüyada Görülen Erik Rüya Tabiri , Rüyamda Erik Gördüm Ne Demektir İyimidir Kötümüdür rüya tabirleri

Mehmet Akif Ersoy’un hayatı özet konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Şairin asıl adı Ragif’tir. Mehmet Akif, 1873 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Emine Şerif, babasının adı ise Temiz Tahir Efendidir. Eğitim hayatına Emir Buhari Mahalle Mektebinde başlayan Mehmet Akif Ersoy, ilk ve orta öğretimini de gördükten sonra Mülkiye Mektebinde okumaya devam etti. Babası hayatını kaybettikten ve evleri yandıktan sonra mülkiyeyi bırakan Mehmet Akif Ersoy, Baytar Mektebini birincilikle bitirdi ve eğitim hayatı sırasında Mehmet Akif Ersoy’un babası Mehmet Akif Ersoy’a Fransızca ve Farsça dersleri verdi.

Mehmet Akif Ersoy, okul hayatında öğrendiği bilgilerle yetinmemiştir ve kendini eğitim öğretim hayatında daha da geliştirmiştir. Memuriyet hayatına adım attıktan sonra öğretmenlik yapan ve şiir yazarak edebiyat hayatına atılan Mehmet Akif Ersoy, 1920 senesinde Burdur Mebusu olarak birinci Büyük Millet Meclisinde görev yapmaya başlamıştır ve 17 Şubat 1921 tarihinde İstiklal Marşı’nı kaleme aldı ve Büyük Millet Meclisi 12 Mart günü İstiklal Marşı’nı kabul etti.

Hayatının son günlerinde hastalığa tamamen yenilen Mehmet Akif Ersoy, hastaneye yatarak tedavi görmeye başladı. Ancak 27 Aralık 1939 günü hayata gözlerini yumdu.

Mehmet Akif Ersoy’un Hayatının Özeti Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

 

Rüyada İnek Görmek Anlamı :

 

İbni şirin (rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Rüyada Yusuf (aleyhis-selam)’ın kıssasına binaen, semiz ve bakımlı inekler, bereketli senelere, zayıf ve çelimsiz inekler kurak senelere delalet eder.

İnek şeref ve mala, semiz inek zengin kadına, zayıf inek fakir kadına, sağmal inek hayır ve menfaate, boynuzlu inek huysuz kadına işaret eder, denilmiştir.

İneği sağmak istediği halde ineğin engellediğini görmek, hanımının kendisine sıkıntı çıkaracağına, bir başkasının sağmasına izin vermesi, sağan kişinin hanımına hıyanet edeceğine delalet eder. İneğin işkembesi değersiz mala, hamile olması, hanımının hamile kalmasına, ineğin kaybolması hanı­mının ahlakının bozulmasına delalet eder.

Bazı tabirciler; ineğin alnında beyazlık olması senenin evvelinde zor­luğa, yanlarında alaca olması sene ortasında zorluğa, arkasında alaca ol­ması sene sonunda zorluğa, derisi soyulmuş inek görmek, akrabalara gele­cek musibete, yarısının soyulmuş olması kızının ya da kız kardeşinin musi­bete maruz kalmasına delalet eder, demişlerdir. Zira ayeti kerimde (ve eğer bir tek kız ise, önada ferekenin yarısı verilir) buyrulmuştur.

İneğin etinin 4/1′ni görmek hanımına gelecek musibete, az bir etini görmek sair akrabalarına gelecek musibete delalet eder denilmiştir. Bazı­ları da “inek eti yemek o sene içinde kazanılacak mala delalet eder. Zira inek seneye işarettir” demişlerdir.
Bir tabirde; “ineğin boynuzları verimli yıllara, semiz ve bakımlı inek satın almak imarı yapılmış bir beldeye -rüya sahibi ehil ise- o beldeye baş­kan olacağına delalet eder. Bir inek elde etmek değerli bir şahıstan verimli bir arazi alacağına, bekâr ise mübarek bir kadınla evleneceğine, bir ineğe bindiğini veya evine bir inek girip onu bağladığım görmek, dert ve keder­lerden kurtulup servet sahibi olmaya, ineğin kendisini boynuzladığını gör­mek hüsrana uğrayacağına ya da aile ve akrabalarına güvenmediğine dela­let eder” denilmiştir.

Rüyada bir ineğin buzağısının sütünden emdiğini görmek, kızına boyun eğen kadına, bir kölenin efendisinin ineğini sağması, kölenin efendisinin kadınlarından birisi ile evleneceğine, kendisini bir inek ya da öküzün yara­ladığını görmek, o yaranın miktarınca hastalanacağına, üzerine bir inek ya da öküzün çıktığını görmek, zorluğa ve cezalandırılacağına, belki de öldü­rüleceğine delalet eder.

Bir şehre sayıları anlaşılabilen birbiri ardınca inekler girdiğini görmek, senelere delalet eder. İneklerin semizliği o senelerin bolluğuna, zayıf ol­maları zorluklara, semiz olanları zayıf olanların önünde olması bolluk yılla­rının önce gelmesine, zayıfların önde gelmesi kıtlık yıllarının önde gelme­sine delalet eder.

İneklerin şehre beraberce girmesi, o şehir sahil kenarında ise ve za­man yolculuk zamanı ise o şehre gemilerin geleceğine, yolculuk zamanı değil ise fitneler geleceğine, sarı inekler salgın hastalığına, değişik renkli inekler veya ağızlarından, burunlarından duman ya da ateşler çıkan inekler görmek, askerlerin baskınlarına ve şehirleri işgal etmelerine işaret eder.
Hamile inek verimli geçmesi beklenen seneye, bir ineğin sütünü sağıp içtiğini görmek fakir ise zenginleşeceğine, zengin ise mal varlığının artaca­ğına, kendisine dişi ya da erkek buzağı hediye edildiğini görmek çocuğu olacağına delalet eder. Rüya tabirinde kadın ya da adama delalet eden tüm cinslerin yavruları çocuklara, ineğin eti ya da tezeği mala delalet eder, denilmiştir.

Nablusi (rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Rüyada inekler görmek, gele­cek senelere delalet eder. Siyah ve sarı inek sevinç ve berekete delalet eder. Kendisine inek sütü ikram edildiğini görmek, şerefli, yumuşak huylu saliha bir hatuna ya da bir yetki ve saltanata nail olur.

Tanıdığı bir ineğe bindiğini gören kimse zenginlik kazanır, üzüntü ve kederlerinden kurtulur. Bir inek boynuzu görmek büyük bir mal varlığına, kariyerli bir mesleğe ve insanlar arasında güzel anılmaya delalet eder. Bir inek ya da öküze tahta ile vurduğunu görmek Allah katında çok günahlar işlediğine, üzerine bir ineğin düştüğünü görmek, o yılda öleceğine işaret eder.

Rüyada inek görmek tüm toplum için hayra alamettir. İnek sürüsü gü­rültü patırtıya, inek sesleri edepsiz insanlara işaret eder. Başlarında çoban olmayan inek sürüsünün bir yere gittiğini veya bir yerden geldiğini bir me­kâna girdiğini veya çıktığını görmek, inekler sarı ya da kırmızı ise görülen yerde hastalıklar çıkacağına delalet eder. Semiz bir inek sahibi olduğunu görmek senenin verimli geçeceğine, hamile ise dahada bereketli olacağına, bir ineği yakaladığını görmek ahlaklı bir hanımla evleneceğine, ineğe bindi­ğini görmek o sene içinde varisi olduğu bir kadının vefat edeceğine, bir tabirde ise, zayıflığı ve semizliğine göre fakirleşeceğine ya da zenginleşe­ceğine delalet eder, denilmiştir.

Hükümdara bir inek verdiğini görmek halkla beraber hükümdarın hu­zuruna çıkacağına, hediyeyi kabul etmesi onları dinleyeceğine, kabul et­memesi, o hükümdardan kurtulacaklarına işaret eder.

İneğin sütünden içtiğini, etinden yediğini görmek, yetkisinin ve malı­nın çoğalacağına, fıtrat üzere kalmaya, hasta ise iyileşeceğine, yağından yediğini görmek hayra, nimete ve berekete nail olmaya delalet eder. Ken­disine inek derisi verildiğini görmek sultan tarafından gelecek mala işaret eder.

Bazen sarı inek miras sebebi ile meydana gelen serlere ve zorluklara delalet eder. İsrail oğullarının buzağısını görmek fitneye veya o beldede çıkacak acayip bir hadiseye, rüya sahibi annesine asi ise ona itaat etmesine delalet eder. Bir inek kestiğini ve yemek için etini sakladığını görmek, gü­zel bir kadından mal elde edeceğine delalet eder

Rüyanızda İnek Gördüyseniz , Rüyanızı Nasıl Gördüğünüzü Aşağıdaki Yorum Kutucuğu Aracılığıyla Bizimle Hemen Paylaşın . Yorumlansın …___________________________________________

Rüyada İnek Görmek Ne Anlama Gelir , Rüyada İnek Görmenin Anlamı Manası, Rüyada İnek Görmek Yorumu Açıklaması Neye İşarettir , Rüyada Görülen İnek Rüya Tabiri , Rüyamda İnek Gördüm Ne Demektir İyimidir Kötümüdür rüya tabirleri

Nuri iyem kimdir, nuri iyem eserleri hakkında kısaca bilgi veriyoruz.

1915 yılında İstanbul’da doğan Nuri İyem İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi mezunudur. Leopold Levy’nin öğrencileri arasında yerini alan İyem resim öğretmenliği yapmıştır. İlk sergilerini 1941 yılında açmıştır. Eserlerinde İstanbul’un güzelliklerini anlatmaktadır. 1960 yılına kadar soyut eserler yaptıktan sonra portre resimleri yapmaya başlamıştır. Mimarlık kurgu (tektoni) üzerine oturttuğu izlenimi uyandıran eserlerinde yalın çizgiler ve renklerle insan-doğa ilişkisini yerel özellikleri öne çıkararak ele alır; portrelerinde umutsuzluk, acı gibi duygulan işleme­sine karşın figürleri boyun eğmiş de­ğil, tersine çektiklerinden gurur duyarcasına bir gizemcilik içindedir. Yeniler Grubu’nun dağılmasından (1951) son­ra, Türk Ressamlar Derneği’ne üye ol­du. Yurt içinde açtığı çok sayıda kişi­sel serginin yanı sıra Hollanda’daki Türk Ressamları sergisine (1947), Pa­ris (1946), Venedik (1956), Sao Paulo (1957) sergilerine katıldı. 1988 Sedat Simavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü’ nü aldı. 18 Haziran 2005 tarihinde vefat etti.

images (1)

Nuri İyem Hayatı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Teknolojinin yararları, bu yazımızda sizler için teknolojinin insan hayatındaki yeri ve önemi hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık evlerde hep elektrikle çalışan otomatik ürünler ortaya çıktı. Buzdolabı, çamaşır, bulaşık makineleri, ütü, fırın, bilgisayar, televizyon, aklımıza gelecek her türlü ürün elektrikle çalışmakta ve hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Teknolojik ürünler insanların saatlerce uğraşarak yapacakları işi belki de dakikalar içinde yaparak insan hayatını kolaylaştırır. Zaman tasarrufu sağlar. Elektrikli ürünler sayesinde günlük işlerimizi kısa zamanda bitirerek kendimize ve çevremize daha fazla vakit ayırabiliriz. Sosyalleşme anlamında elektrikli ürünlerin önemi büyüktür.

Bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte insanlar arasındaki iletişim de hızlanmıştır. Haberler daha hızlı yayılmış ve böylece insan hayatında da büyük bir hız başlamıştır. Günümüzde istediğimiz bilgiye anında ulaşabiliyor, çok uzaklardaki kişilerle saniyeler içinde bağlantı kurarak kısa zamanda işlemlerimizi halledebiliyoruz. Bu durum ticaretin gelişmesini, ekonominin canlanmasını ve dünyanın küreselleşmesini sağlamıştır.

teknoloji-nedir

Teknolojinin Faydaları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Kadına Şiddet Hakkında Yazı, Kadına Şiddet İle İlgili Kompozisyon

Kadına şiddet ülkemizde çok sık rastlanan bir durumdur ve bu durum hem bireysel hem de toplumsal olarak çok büyük bir problemlerdir. Gelişmiş ülkelerde kadına şiddet olaylarına rastlanmazken, kadına değer verilmeyen az gelişmiş ülkelerde kadın şiddeti çok fazla görülmektedir.

Kadınlar bir toplumu ayakta tutan gizli kahramanlardır. Yapıları gereği erkeklerden kuvvet olarak daha az güçlü olan kadınlar her ne olursa olsun şiddeti kesinlikle hak etmemektedirler. İnsanlığın kadını veya erkeği yoktur bu nedenle kadınlar da her insan gibi saygıyı hak etmektedir. Kadın şiddeti toplumuzun en büyük kanayan yaralarından bir tanesidir.

Kadınlara uygulan şiddet konusunda mutlaka gerekli önlemler alınmalı ve kadınlara şiddet uygulayanlara caydırıcı cezalar verilmelidir. Unutulmamalıdır ki kadına şiddet uygulanan bir yerde medeniyetten söz edilemez. Gelişmiş bir toplum olabilmek için herkes kadına şiddet konusunda duyarlı olmalıdır.

Kadına Şiddet Konulu Kompozisyon Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Ekmek israfı hakkında kompozisyon, ekmek israfı nedir hakkında kısa yazı yazıyoruz.

Ekmek, insanların en temel besin kaynağıdır. Bu yüzden bizim toplumuz da dahil olmak üzere pek çok toplumda ekmeğe büyük bir manevi değer biçilir. Ancak günümüzde insanlar her konuda olduğu gibi ekmeği de israf etmeye başladı ve bu durum büyük bir sorun haline geldi. Toplumumuzun bir bölümü açlıktan ekmek bile bulamazken bazı kesimleri ise ekmeği kullanmadan çöpe atmak durumunda kalıyor. Ekmek belli bir süre sonra bayatladığı için günlük tüketilmesi gerekiyor ve günlük tüketilmezse atılmaktan başka çaresi yok. Ancak insanlar açgözlülük yaparak ekmeği bol bol alıyor ve yenmeyince de kalanı çöpe atıyor. Bu durumda ortaya büyük bir israf çıkıyor. Sadece ülkemizde yapılan ekmek israfı yüzünden yılda bir baraj yapılacak kadar para çöpe gitmiş oluyor. Bu durum ayrıca ülke ekonomisinin büyük yara almasına neden oluyor.

Ekmek israfının önüne geçebilmek için mutlaka yeterli miktarlarda ekmek almalıyız. Dışarıda birçok insan aç ve ekmeksiz gezerken bizim bu kadar fazla ekmek almamız büyük bir ayıptır. Bununla birlikte ekmek alıp yemezsek ve bayatlarsa bayat ekmeğin bile değerlendirileceği birçok nokta var. Bunlardan biri de bayat ekmekler yapılan tatlılar ve yemekler. İnternette birçok sitede bu yemeklerle ilgili tarifleri bulabilirsiniz. Ayrıca bayat ekmek ufalanarak etrafımızda hayvan besleyen diğer kişilere verilebilir veya çevremizdeki sütçülere inek yemi olarak teslim edilebilir. Ayrıca ufalanan ekmekler etrafa serpilerek kuş yemi olarak da kullanılabilir. İsrafın önüne geçmek adına bu yöntemler oldukça etkilidir ve en azından israfı büyük ölçüde önleyecektir.

indir (2)

Ekmek İsrafını Önlemek İçin Ne Yapılabilir İle İlgili Kompozisyon Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Tabletin şifresini unuttum diyenlerden misiniz, size tablet şifresi nasıl bulunur tableti nasıl açabilirsiniz, yardımcı olalım.

Tablet Şifre Kırma, Tablet Pc Şifremi Unuttum Açamıyorum

Android ekran kilidi kullanıp Android ekran kilidini hatırlamadığını söyleyenler, Android ekran kilidini kırmak durumunda olma sebebiniz, Gmail hesabınızı da hatırlamamanızdan ötürü ise, yapmanız gereken işlem Hard Reset işlemi. Şuna da parmak basmalıyız ki, Hard Reset işleminin ardından, Android ekran kilidini kırdığınız tablet veya telefonunuzda bulunan bütün kayıt ve uygulamalar silinecektir.

tablet şifresini unuttum

Android ekran kilidinde, öncelikle ekran kilidini peş peşe beş kez yanlış gireceksiniz ve ardından size Gmail bilgileriniz sorulacak, elbette bunu da bilmediğinizden ötürü Hard Reset işlemini devreye sokacaksınız.

Android ekran kilidini hatırlamayanların, Android ekran kilidini kırmak amacıyla uygulayacakları Hard Reset işlemi şöyle yapılıyor: Yarım dakika süresince, hem Power hem de Home tuşlarına basılı tutmalısınız. Tuşlardan biri cihazı açma – kapamaya; diğeri de ana ekrana erşimi sağlıyor. Belirtilen tuşlara, yarım dakika süresince basmalısınız. Ekranınız üstünde ilk başta bir üçgen içinde ünlem, ardından ise G1 butonu belirecektir. G1′i görene dek tuşlara basılı tutmalısınız.

ALT + L tuşlarına basarak ünlem işaretinden ayrılarak Menü##Q##’ya geçin. ALT + S tuşlarına basarak SD kartın güncellenmesini sağlayın. ALT + W tuşları ile fabrika ayarlarına geri dönün, bu işlemle tüm verileriniz kaybolacaktır. HOME + BACK tuşlarıyla Android cihazınızı yeniden başlatın.

Android ekran kilidini kırma işlemini başarıyla gerçekleştirdiniz. Tabletinizi veya telefonunuz tekrar kullanıma hazır. Artık Android ekran kilidini daima hatırlamak için akılda kalıcı bir Android ekran kilidi ve Gmail hesabı bulmanız tavsiye edilmektedir.

Tablet Şifresi Kırma İle İlgili Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

Zeybek hangi yörelerde oynanır, zeybek hangi şehrin oyunudur konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Ülkemiz, kültürel miras konusunda oldukça zengin bir ülkedir. Ülkemizde bir çok bölgeye hatta bir bir çok şehre özel halk oyunları vardır. Yörelere ait bu halk oyunları kuşaktan kuşağa, nesilden nesle aktarılarak günümüze kadar gelmiştir ve günümüzde bu yöresel halk oyunları bölgelerde ve şehirlerde özel günlerde, bayramlarda oynanmaktadır. Bu yöresel oyunlardan bir tanesi zeybek oyunudur.

Zeybek adı verilen halk oyunu tek bir kişi tarafından oynanmaktadır. Zeybek adlı halk oyununu oynayan kişi teklerden meydana gelen daire şeklinde oynamaktadır.

Zeybek adı verilen halk oyunu toplu bir grup olarak oynandığı zaman oyuncular birbirlerine değmeden ve dokunmadan oynanır ve zeybek oynayan kişiler sallanarak zeybek oyununu oynarlar.

Zeybek adı verilen halk oyunu, en fazla Ege Bölgesin başta olmak üzere İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Çanakkale, Kastamonu, Uşak, Manisa, Balıkesir ve Burdur illerinde oynanır.

Zeybek Hangi Yöreye Aittir Başlıklı Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Türkiyenin güzellikleri, bu yazımızda ülkemizin güzellikleri ile ilgili sloganlar paylaşacağız.

Türkiye bulunduğu coğrafya itibarıyla dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Asya ve Avrupa arasında kalmasından dolayı yüzyıllarca bir göç ve çekim merkezi olmuş, insanlar burada farklı medeniyetler kurarak Anadolu’nun gelişmesini sağlamıştır. Bu yazımızda Türkiye’nin güzelliklerini ön plana çıkaran sloganlar paylaşacağız.

Tarih bizim, vatan bizim, koruyup kollayalım.

Güzelliklerimize sahip çıkalım, çevreyi ve tarihi koruyalım.

Tarih bizim geçmişimiz, geleceğimize tuttuğumuz ışığımızdır.

Doğal ülke, güzel ülkem.

Tarihimiz her şeyimiz unutursak biteriz.

Havasıyla suyuyla bir başka Türkiye.

Tarih biterse millet de biter.

Tarihsiz bir toplum yok olmaya mahkumdur.

Ülkemizin güzelliklerini koruyarak gelecek nesillere güzel bir vatan bırakalım.

Tarihi eserleri koruyarak ülkemizin değerlerine sahip çıkalım.

Ortak insanlık medeniyetine sahip çıkarak birbirimize saygılı olalım.

kapadokya

Ülkemizin Güzellikleri İle İlgili Sloganlar Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Şekeri olan biri nasıl zayıflar, şeker hastalığı kilo aldırır mı şişmanlatır mı

ŞEKER HASTALIĞI VE ŞİŞMANLIK

Kırkından sonra şekere yakalan­mış hastaların büyük çoğunluğunun şişman olduğunu hepimiz biliriz. Çok yemek yiyip, az hareket eden, şişman neşeli insanların çoğunda ya açık ya da gizli şeker hastalığının bulunduğu bü­tün hekimlerce bilinen bir gerçektir. Yemeğe çok düşkün olan bu insanlar bir hap alarak rahat yiyebilmek için büyük çaba sarfederler. Bundan ötü­rü de gıdalarını biraz azaltma teklifi­ne “Zaten bir şey yemiyorum ki” ce­vabını verirler.

saglik3

Şişman insan bir de şe­kerli ise bunun zayıflaması hayati bir önem taşır, yani şekerli ve şişman bir hasta zayıflamayacak olursa kalp, böbrek ve beyin damarlarında hasta­lanma ve belki de ölme ihtimali diğer­lerine nazaran çok fazladır. Böyle olanlar fazla olan her kilolarıyla ken­dilerini zehirleyip ölüme götürdükle­rini bilmelidirler. Ev halkı bu çeşit hastaların her davranışlarında dürüst ol­salar bile yemek hususunda akıl almaz derecede yalancı olduklarını ve ev halkından gizli olarak yemek yiyip, giz­lice şeker ve çikolata aşırdıklarını bil­melidirler. Daha az yiyerek ve daha çok yürüyerek bu dengeyi vücut lehi­ne değiştirmeye inanacak ve inandıra­caksınız. Şişman bir hastada eğer şe­kerinden dolayı insülin yapıyorsa insülin değerini her zaman muhafaza et­mek kolay değildir. Bol gıdadan do­layı yorulmuş olan pankreas bezi za­man zaman değişik miktarda insülin verdiği için değişik miktarda insüline ihtiyaç gerekecek bazen bu insülinler fazla gelerek hastayı daha çok acıktı­racak ve daha çok yemek yemek ihti­yacını doğuracak, daha çok yemek da­ha çok insülini gerektirecek, böylece bir fasit daire, hastanın aleyhine işle­yip duracaktır. İnsülih kullanan şiş­man şeker hastalarının mühim bir kıs­mının şekerlerinin de değerinden çok fazla insüline ihtiyaç duydukları hekimler tarafından günlük tababet pra­tiğinden bilinmektedir. Bunun sebebi­ni, henüz bilmiyoruz fakat şişman has­talar insüline muhtaç oldukları zaman aynı şiddetteki şekeri olan zayıf bir hastaya nazaran daha fazla insüline muhtaç oluyorlar. Bu duruma düşmüş bir Anadolulu hasta 25 kiloluk bir za­yıflamadan sonra hiç insüline ihtiyaç kalmadan rahat bir hayat sürebilmiş, daha zinde ve dinç olduğunu her za­man tekrarlamıştır.

Şeker hastası şişman olmaya, şiş­manlamaya sağlığı bakımından hak­kı olmayan bir insandır. Şişman ise mutlaka zayıflaması gerekir. Ölçülü kontrollü zayıflamalar sonunda bu hastaların tekrar eski zindeliklerine kavuştukları görülür.

Kalp ve şeker hastalığını bir örnek olarak ortaya atmış bulunuyoruz. Şiş­manların en çok yakalanacağı bu iki hastalığın yanında ağır kiloların yıp­rattığı kemik ve mafsal sisteminden dolayı kırkını geçmiş kadınların büyük ekseriyetinin mafsal deformasyonları ve romatizmal ağrılardan şikâyet et­tikleri bilinen gerçeklerdendir. Bu has­taların kaplıca kürlerini dolaşıp her gün çeşit ve miktarı değişen romantizma ilaçları alımına başlamadan önce tez elden zayıflamaları gerekmektedir. Hekimlik bugün şu hakikatleri bil­mektedir ki vücudun artan bir kilosu bel kemiğine 25 kilo ve dizlere de dör­der kilo yüklenmektedir. Yirmi kilo artmış bir şahsın belkemiği 500 kilo­luk bir yükü kaldırmaya mecbur kal­makta, başka bir deyimle 500 kiloluk bir yüke eş değer tesire maruz kalmak­tadır. Tabii bu ağır yük altında yavaş yavaş bel kemiği yıpranmakta, küçük gagalar meydana gelmekte ve dayanıl­maz sırt ağrıları sahneye hakim ol­maktadır. Şeker hastalığı kilo yapar mı, şeker hastalığı ile şişmanlık arasındaki ilişki konusunda bilgiler verdik.

 

Rüyada Bebek emzirmek Görmek Anlamı :

 

Rüyada Bebek Emzirmek görmek; bir kadının kendi evladını emzirdiğini görmesi, evladının büyük mertebeye ve makama ulaşacağına işarettir.

Bir kadının rüyada birisini emzirdiğini görmesi, dünya kapılarının ve sebeplerinin üzerlerine kapanmasına işarettir. Bu sütü emen kimse ister çocuk, ister büyük; erkek veya kadın olsun yine rüyanın anlamı bu şekildedir.

Bir kimse sütten kesilmiş bir çocuğu emzirdiğini görürse, o kimse hapsolunur yahut hasta olur. Yahut üzerine kapı kapanır. Eğer rüyayı gören hamile bir kadınsa hamileliğinden kurtulur.

Bir kimse rüyada bir çocuğu emzirirse yahut çocuktan emerse o kimseye şiddet erişir. Sonra Allah u Teala Hazretleri onu meşakkat ve şiddetten kurtarır. Bir çocuktan süt emdiğini veya bir çocuğa süt verdiğini gören erkek, hapse girer.

Rüyanızda Bebek emzirmek Gördüyseniz , Rüyanızı Nasıl Gördüğünüzü Aşağıdaki Yorum Kutucuğu Aracılığıyla Bizimle Hemen Paylaşın . Yorumlansın …___________________________________________

Rüyada Bebek emzirmek Görmek Ne Anlama Gelir , Rüyada Bebek emzirmek Görmenin Anlamı Manası, Rüyada Bebek emzirmek Görmek Yorumu Açıklaması Neye İşarettir , Rüyada Görülen Bebek emzirmek Rüya Tabiri , Rüyamda Bebek emzirmek Gördüm Ne Demektir İyimidir Kötümüdür rüya tabirleri

 

Rüyada Kuş Görmek Anlamı :

 

İbni şirin (rahmetullahi aleyh)’ in tabiri: Rüyada su kuşu, tevilde en hayırlı kuştur. Zira onlar beslenme açısından bolluk içinde ve en az tehlike yaşayan kuşlardır. Rüyada kuş aldığını gören kimse mal ve ganimet kazanır. Zira ayeti kerimede şöyle buyrulur (Kuş eti istediklerinden…)387

Rüyada kuş görmek, kuşun gücü, kuvveti, tüyleri, uçuşu ve havadaki yüksekliğine göre bir adama delalet eder. Civciv gören, taşıyan veya bulan kimse korkusundan kurtulur. Ancak rüya sahibinin hamile yakını varsa civciv çocuğa delalet eder. Bütün küçük hayvanlar bu tevildedir.

Büyük ve yırtıcı kuşlar, reisliğe, mertebe sahibi kimselere, âlimlere, kazanç ve zengin kimselere delalet eder. Leş yiyen karga, çaylak akbaba gibi kuşlar hırsızlara, günahkâr kimselere ve insanlara delalet eder.

Su kuşları her iki cihetten reislik kazanmış su sultanlığı ve hava sul­tanlığı elde etmiş kimselere, bazen de karada ve denizde yolculuk yapan kimselere delalet eder. Su kuşlarının sesi ağlamaya ve ağıt yakmaya dela­lettir. Dişi yada erkek olsun öten kuşlar şarkı söyleyen kimselere delalet eder.

Serçe, bülbül gibi küçük kuşlar, küçük çocuklara delalet eder. Kuş sü­rüleri onlara sahip olan yada onlarla karşılaşan kimseler için, mallara, di­narlara ve saltanata delalet eder.388

Kuşların başı üstünde uçtuğunu gören kimse, yetkiye ve başkanlığa nail olur. Nitekim ayeti kerimede şöyle buyrulur. (Kuşları da toplu olarak hepsi onun için döner durur idi.)389 Evinde kuşlar uçtuğunu görmek melek­lere delalet eder.

Nablusi (rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Rüyada kuşun üzerine kondu­ğunu görmek yolculuğa delalet eder. Başı ya da omuzu üzerine kuşun kon­duğunu görmek, çalışmaya, kuş beyaz ise iyiliklere, renkli ise karışık amel­lere delalet eder ancak rüyayı gören kişinin eşi hamile ise ve kuş erkek ise hanımı erkek çocuk doğurur. Kuş dişi ise kız doğurur.

Rüyada kuş görmek izzete, saltanata, tüccar için kazanca delalet eder. Bilinmeyen bir kuş görmek ölüm meleğine delalet eder. Rüyada kuşun yaprağı, böceği ya da benzeri bir şey içinde hasta olan bir evden kaptığını ve göğe doğru yükseldiğini görmek, o evdeki hastanın ölmesine delalettir.

Büyük kuşlar sultanlara, başkanlara, âlimlere ve zenginlere, su kuşu iki cihetten başkanlığa nail olmuş üstün kişilere delalet eder. Zira su kuşları havada da suda da güç sahibidirler. Öten kuşlar görmek şarkı, türkü söyle­yenlere ve ağıt yakanlara, serçeler, tarla kuşları ve bülbüller küçük çocuk­lara, çok sayıda kuşlar görmek, onları yiyen kişiler için mallara ve altın paralara delalet eder. Başının üzerinde kuşların uçtuğunu gören kişi, vali­liğe ve başkanlığa nail olur. Bazen tanınmayan kuş uyarıya ve nasihate delalet eder. Rüyada kuşu güzel olan kişinin amelide güzel olur ya da hayırlı bir haber alır. Yanında çirkin bir kuş olduğunu görmek, bazen amelin kötü­lüğüne, bazende kötü haber getiren elçiye delalet eder. Bilinmeyen kuş rızka delalet eder. Bazı tabirciler “siyah kuşlar günahlara, beyaz kuşlar iyiliklere, renkli kuşlarda karışık amellere delalet eder” demişlerdir.

Rüyanızda Kuş Gördüyseniz , Rüyanızı Nasıl Gördüğünüzü Aşağıdaki Yorum Kutucuğu Aracılığıyla Bizimle Hemen Paylaşın . Yorumlansın …___________________________________________

Rüyada Kuş Görmek Ne Anlama Gelir , Rüyada Kuş Görmenin Anlamı Manası, Rüyada Kuş Görmek Yorumu Açıklaması Neye İşarettir , Rüyada Görülen Kuş Rüya Tabiri , Rüyamda Kuş Gördüm Ne Demektir İyimidir Kötümüdür rüya tabirleri

Hayvan sevgisini anlatan bir yazı, bu yazımızda hayvan sevgisi ile ilgili kısa kompozisyon örneği paylaşacağız.

Bu alemde sadece insanlar yaşamıyor. Başka canlılar var ve onlar da bazı insanlar gibi bakıma muhtaç olabiliyor. İşte bu durumlarda insan devreye girerek onların hastalıklarını gideriyor, varsa yaralarını sarıyor. Hayvan sevgisi insan sevgisi gibidir. Onlara da merhametle yaklaştığımız zaman mutlu oluruz. Onların da sıcak bir yuvaya, iyi bir yaşama ihtiyacı olduğunu düşünerek onlara davranırsak ileride bizler de kişilik sahibi bireyler olabiliriz.

Hayvan sevgisi, insan hayatını renklendirir, insanların diğer insanlarla olan ilişkilerini de arttırır. Hayvanlarla haşır neşir olan insanların psikolojik yönleri de gelişir, insanlarla iletişimi de kolaylaşır. Hayvan sevgisi insanda merhamet duygusunu geliştirir. Onlara zarar vermemeye çalışarak hareket eden insan vicdanen rahat olur. Ayrıca çevresine de örnek olarak onların da hayvanları sevmesini ve zor durumda kalan aç kalan hayvanlara yardım etmesini sağlar. Kısacası hayvan sevgisi insan sevgisi kadar kıymetli ve değerlidir. Önemli olan hayvanlara eziyet etmeden, onların da yaşam hakkı olduğunu bilerek onlara şefkatle yaklaşmaktır.

hayvan-sevgisi

Havyan Sevgisi Kompozisyon Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

SON DAKİKA HABERLERİ