Bilgi Zamanı

Düşük Nasıl Olur Sebepleri

Düşük Nasıl Olur Sebepleri
25 Mayıs 2013 - 14:30 'de eklendi ve 1280 kez görüntülendi.

Düşük nedir sebepleri nelerdir, Düşük Nasıl Olur

Düşük, dölütün, döl yatağı dışında yaşamım sürdürebilecek gelişme düzeyine ulaşmadan anne vücudundan atılması. Düşüklerin yüz­de 50-60’ının temelinde, dölütün, etenenin (plasenta) ya da amniyon kesesinin gelişi­mindeki bir bozukluk yatar. Bu bozukluk, döllenmiş yumurtadaki kromozomların sayı ya da yapı anormalliklerinden kaynaklanabileceği gibi, kimyasal maddeler, ışınım, virüs hastalıkları ya da kalıtsal nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Bozukluğun kalıtsal olması sonraki gebeliklerin de düşükle sonlanma tehlikesini artırır.

Özellikle dölütün yeterince oksijen alma­sını engelleyen akut bulaşıcı hastalıklar, ayrıca dölyatağındaki bazı urlar ve yapı bozuklukları da düşüğe yol açabilir. Dölü­tün, dıştan uygulanan şiddetli bir basınç ya da göbek kordonunun düğümlenmesi sonu­cunda ölmesi düşük nedeni olabilirse de, fiziksel ve ruhsal sarsıntıdan kaynaklanan düşüklere ender rastlanır.

Önemli hormon bozuklukları çoğu kez gebeliğin oluşmasını engelleyeceği gibi dü­şüklere de yol açabilir. Örneğin, yumurta­lıklardan ve eteneden salgılanan progesteron hormonunun yetmezliği, gebelik sıra­sında dölyatağının içini döşeyen endometriyum katmanının yeterince gelişememesine ya da dölyatağının aşın duyarlı olmasına yol açarak gebeliğin düşükle sonlanmasında rol oynayabilir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER