Bilgi Zamanı

Dünya’nın Şeklinin Küreye Benzediğini Kanıtlayan Örnekler

Dünya’nın Şeklinin Küreye Benzediğini Kanıtlayan Örnekler
12 Mart 2014 - 21:32 'de eklendi ve 1918 kez görüntülendi.

Dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlayan deliller, bu yazımızda sizlere dünyanın şeklinin yuvarlak olduğunu kanıtlayan örneklerden bazılarını paylaşacağız.

Herkesin de artık bildiği gibi kıyıdan açılan gemiler belli bir mesafeden sonra görülmemeye başlar. Oysa ki deniz dümdüz bir alandır ve gemilerin ne kadar giderse gitsin her zaman görünmesi gerekir. Ancak Dünya’nın elips şeklinden dolayı gemiler ufukta bir süre sonra kaybolur.

Güneş’in doğuşu ve batışını izlerken fark edeceksiniz ki Güneş yavaşça doğup batar. Bu durum Dünya’nın yuvarlak şeklinden kaynaklanmaktadır. Dünya’nın yuvarlak şekli sayesinde güneş yavaşça doğup batar. Dünya düz bir yer olsa güneş aniden doğup batardı.

Bir uçak aynı yönde sürekli hareket ederse bir süre sonra bulunduğu noktaya ulaşır. Bunun nedeni Dünya’nın yuvarlak olmasından kaynaklanır. Uçak yuvarlak bir daire çizerek bir süre sonra aynı yere geri gelir.

Dünya’ya gökyüzünden baktığınız zaman hafif bombeli, yani elips şeklini çıplak gözle bile görebilirsiniz. Bu durum da Dünya’nın yuvarlak olduğunu kanıtlayan bir örnektir. İnsanlar eski çağlarda bunu gözetleyememişlerdir. Ancak günümüz teknolojilerinde uydular ve uzay çalışmaları sayesinde Dünya’nın yuvarlak olduğu resimlerle ve fotoğraflarla ispatlanmıştır.

indir

Dünya’nın Yuvarlak Olduğunu Kanıtlayan Deliller Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER