Gündeme Farklı Bakış - 2013 Mersin

-
Sponsorlu bağlantılar
Sponsorlu bağlantılar

Dünyanın en uzun yaşayan adamının bir Türk olduğunu ve tam 157 yaşına kadar yaşadığını biliyor muydunuz. Dünyanın en yaşlı adamı kimdir diye hep merak etmişizdir. Yapılan araştırmalar dünyanın eş yaşlı insanı olarak Zaro Ağa’yı gösteriyor.

Zaro Ağa… 1777’den 1934’e dek süren koca bir ömür… Bugüne dek yapılan araştırmalar, en uzun yaşayan insanın tam 157 yıllık bir ömür sürdüğünü gösteriyor.

Adı sanı bilinmiyor. (Ya da biz bilmiyoruz.) Oysa, uzun yaşayanlar arasında adısanı bilinen; üstelik bu coğrafyada, bizim ülkemizde yaşayan, bizim vatandaşımız olan biri daha var:

dünyanın eş yaşlı adamı
Zaro Ağa 1777`de Bitlis`in Mutki ilçesinin Meydan köyünde doğmuş; 1934`te İstanbul`da ölmüş..

Mezarı İstanbul`da Eyüp Kabristanı`nda. Yani en uzun yaşayan Çinli ile en uzun yaşayan bizim Zaro Ağa, arka arkaya göçüp gitmişler bu dünyadan.

Ömrünü uzatabildiğince uzatmak ve de olabildiğince genç kalmak isteyenlerin çabalarına bakınca; Zaro Ağa`nın ilginç ve trajik öyküsüne göz atmanın sayısız yararları olabilir.

zaro ağaZaro Ağa dünyaya geldiğinde Osmanlı İmparatorluğu`nun başında I. Abdülhamit tahtta oturmaktaydı. “İlk” gençlik yıllarında İstanbul`a göç ettiğinde padişah III. Selim`di. Şimdi yanlarından geçip gittiğiniz Ortaköy Camii, Nusretiye Camii, Selimiye Kışlası, Dolmabahçe Sarayı`nda onun emeği vardı. Hepsi o yıllarda inşa edilmişti ve Zaro Ağa bu tarihi yapıların inşaatında çalışmıştı. Uzun yaşamı boyunca saltanatını gördüğü padişahları saymaktan yorulursunuz: I. Abdülhamid, III. Selim, IV. Mustafa, II. Mahmud, Abdülmecid, Abdülaziz, V.Murad, II. Abdülhamid, V. Mehmet Reşat ve Vahdettin…

Kabakçı Mustafa İsyanı`na, Yeniçeriliğin kaldırılışına, Tanzimat`a, Birinci ve İkinci Meşrutiyet`in ve Cumhuriyet`in ilanına tanık oldu. Kırım Harbi, Rus Harbi, Plevne, Kafkas Savaşı, Balkan Harbi, Birinci Dünya Savaşı, işgal yılları ve İstiklal Harbi`ni yaşadı.

İstanbul`daki ömrünü Tophane`de küçük, mütevazı bir evde geçirdi. Erken yediği akşam yemeklerinde sofrasında sadece yoğurt ya da sadece ekmekle ayran bulundururdu. Tam 100 yıl bu alışkanlığını değiştirmedi.

Uzun yaşamak isteyenlere; “Bol bol yoğurt yeyin!” derdi. 157 yıllık hayatında tam 20 kez evlendi. Siirt ve İstanbul`daki “eş”lerini hiç ihmal etmedi ama çocuklarının ve torunlarının sayısını o da bilmiyordu. İstanbul`da hamallık da yaptı. Hamallar Teşkilatı`nı o kurdu. Ancak, hazin öykü bundan sonra başladı: İki Amerikalı Musevi, Zaro Ağa`yı “yeni bir hayat vaadi” yle Amerika`ya gitmeye ikna etti…

Zaro Ağa, New York`ta büyük bir törenle karşılandı. Ancak onu götürenlerin niyetleri başkaydı: Özel bir kostüm giydirip, sirklerde “dünyanın en yaşlı insanı” diye teşhir ettiler. Fotoğraf çektirmek 10 dolar, öpmek 15 dolardı. 150 yaşındaki Ağa`yı, eyalet eyalet dolaştırıp posasını çıkardıktan sonra, beş parasız getirip İstanbul`a bıraktılar.

Zor geldi Zaro Ağa`ya yaşadıkları. 29 Haziran 1934`te Şişli Etfal`de öldü. 157 yaşına kadar sapasağlam ve doktora gitmeyen Ağa`nın son yılında ciğerlerinde tüberküloz, kalbinde büyüme ortaya çıkmıştı. Toprağa verilirken, torununun torunlarından biri şöyle bağırıyordu: “Hoy hooy öldü babam! Dünyasına doyamadan gitti!”

Dünyanın en yaşlı adamı Zaro Ağa belki de daha fazla yaşayacaktı. Günümüzde derler ya , her işte “Amerika’nın parmağı vardır.” diye. Evet, gerçekten öyle ! Zaro Ağa’nın ölümünde de Amerika’nın parmağı var.

Dün yanın en uzun yaşayan adamı, dünyanın en yaşlı adamı Türk Zaro AĞA hakkında bilgiler aktardık.

bilgizamani.net

 

 

Kategori: Yaşam

6 Yorum Yapılmış.

 1. trbilim com diyor ki:

  kürt olsun türk olsun nedir yanı …Türkiyeli ise türk denir kardeşim

 2. halit diyor ki:

  Kürt tabiki dedem yaşasaydı söylerdi fakat siz yine türk derdiniz.

 3. zeyna diyor ki:

  Çok ilginç ve güzel bir hayat öyküsü varmış.Zaro Ağayı sevdim ama 20 evlilik ve sayısını bilmediği çocukları,torunları zor iş olmalı :)
  kurdo bu arada kürt türk farketmez.türklüğü kabul eden herkes türktür.biz ayırım yapmıyoruz.bu arada o zamnlar türkler tabikide vardı seni tarih dersi okumaya davet ediyorum türklerin soyu 11.yy dayanıyor yani o zamndan beri varız,yaşıyoruz.Osmanlı devleti adı altındada geçse Türkler vardı ve o zamnda da türktük.
  Atatürk boşuna dememiş:”Ne Mutlu Türk’üm Diyene”.Ne Mutlu Türk Olana dememiş…

 4. kurdo diyor ki:

  bu adam türk değil, kürt. mutki de o dönemde türk mü vardı?, sülalesini tanıyorum. bu kadar da yalan atmayın. adama kürt demeniz zorunuza mı gidiyor.


Mersin 2013-2014 |

Copyright © 2012 Bilgi Zamanı
sitemap Reklam Gizlilik Politikası