Bilgi Zamanı

Dünyada Görülen İklim Çeşitleri

Dünyada Görülen İklim Çeşitleri
23 Aralık 2013 - 11:00 'de eklendi ve 1467 kez görüntülendi.

Dünya’da görülen iklim çeşitleri nelerdir? Hangi iklim nerede görülür?Bugünkü yazımızda dünyada görülen bazı iklim çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Dünya’nın her yerinde farklı iklimler görülür. İklimler sıcaklık ve yağış çeşitlerine göre belirlenir. Bu yüzden iklimlerin görüldüğü coğrafi alanlarda büyük veya küçük olabilir. Mesela akdeniz iklimi sadece akdeniz kıyılarında görülürken muson iklimi orta asyanın pek çok bölgesinde görülebilir.

İklimleri öncelikle sıcak, ılıman ve soğuk iklimler olarak ikiye ayırabiliriz. Sıcak iklimler ise ekvatoral, tropikal, muson ve çöl iklimi olarak kendi içinde ayrılır. Ekvatoral iklim ekvator bölgesinde görülür. Sıcaklık ortalaması yılın her ayında 25 derece civarındadır. Tropikal iklimde bu rakam 20’ye, Muson ikliminde 10 dereceye kadar düşebilir.

Ilıman iklimler yine kendi içinde akdeniz iklimi, okyanusal iklim, karasal ve step iklimi olarak ayrılır. Okyanusal iklimde en fazla yağış sonbahar mevsiminde görülür. En az yağış ise ilkbaharda yaşanır. Yıllık yağış oranı çok yüksektir. Ortalama 1500 mm civarındadır.

Soğuk iklimler kendi içinde kutup ve tundra iklimi olarak ayrılır. Kutup ikliminde bitki örtüsü yoktur. Yağış ortalaması 200 mm’nin altındadır. Ayrıca her taraf buzullarla kaplıdır. Tundra ikliminde ise sadece cılız otlar görülür. Aynı şekilde sıcaklık ortalaması 3-5 derece civarındadır. Yılın en sıcak zamanında bile sıcaklık değerleri 10 derecenin üzerine çıkamaz.

sjlsdfsd

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER