Bilgi Zamanı

Düğün Çiçeği Hakkında Bilgi

Düğün Çiçeği Hakkında Bilgi
19 Mayıs 2013 - 13:32 'de eklendi ve 897 kez görüntülendi.

Düğün Çiçeği nedir, Düğün Çiçeği özellikleri hakkında bilgi

Düğün çiçeği, yağ çanağı olarak da bilinir, düğün çiçeğigiller (Ranunculaceae) familyasından, Ranunculus cinsinin içerdiği 250 kadar otsu bitki türünün ortak adı. Bütün yeryüzüne yayılmış olan bu türler özellikle Kuzey ılıman kuşaktaki ağaçlık ve çayırlık alanlarda yetişir. Türkiye’de de 80 kadar düğün çiçeği türü bulunur.

Düğün çiçekleri şişkin yumru köklü ya da saçak köklüdür. Tek tek ya da seyrek kümeler biçiminde bulunan çiçeklerin, yeşil renkli beş çanak yaprağı, parlak sarı (bazen beyaz ya da kırmızı) renkli beş taç yaprağı ile çok sayıda erkek ve dişiorganı vardır.

Kırmızı çiçekli düğünçiçeği R. asiaticus çiçekçilik açısından değerli bir bitkidir, özellikle katmerli çiçekleri olan Superbissimus formu güzel bir kış çiçeğidir. Bu tür Türkiye’de Güneydoğu Anadolu ve Akde­niz bölgelerinde yetişir. Her ikisi de suda yaşayan R. peltatus ve R. aquatilis türleri­nin, su yüzeyinde bulunan yaprakları geniş ayali, su altında bulunan yaprakları ise parçalıdır. Anayurdu Avrasya olan R. acris dünyanın çeşitli bölgelerine yayılmıştır. Ba- surotu ya da yağlı çiçek adıyla bilinen R. ficaria Anadolu’da yaygın bir türdür; kökle­rinden hazırlanan merhem, basura karşı kullanılır. R. repens, R. constantinopolitanus ve R. arvensis Türkiye’deki en yaygın türlerdir.

duguncicegi

Düğün Çiçeği

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER