Bilgi Zamanı

Düdükçün Kuşu

Düdükçün Kuşu
17 Mayıs 2013 - 0:22 'de eklendi ve 1006 kez görüntülendi.

Düdükçün Kuşu nedir, Düdükçün Hakkında Bilgi

Düdükçün, Charadriiformes takımının çul­lukları da içeren Scolopacidae familyasın­dan çok sayıda kıyıkuşunun ortak adı. Uzunlukları genellikle 15-30 cm arasında değişen bu kuşlar göç sırasında kumsallara ve kara içindeki sulak bölgelere iner. Tüyle­ri kışa doğru daha soluk renkli, üst bjölümü kahverengimsi ya da boz, alt bölümü genel­likle beyaz ya da kirli beyazdır. Bazı türler benekli göğüsleri, beyaz çizgili kuyruk sokumları ya da gerdan lekeleriyle tanınırsa da çoğu tür birbirine çok benzer ve ayırt etmek oldukça güçtür. Türkiye’de her mevsim görülen iki düdük­çün türünden en yaygını olan kızılbacak (Tringa totanus), yaklaşık 27 cm uzunluğun­da, kahverengi boz tüylü ve kırmızı bacaklı­dır. Türkiye’nin yüksek doğu bölgelerinin yanı sıra Avrasya’nın göl ve ırmak kıyıların­da yaygın biçimde üreyen bayağı düdükçün (Actitis ya da T. hypoleucos) Afrika’dan Avustralya ve Polinezya’ya kadar uzanan bölgelerde kışlar. Üst bölümü ve göğsü kahverengi boz, kanatlan boyuna beyaz çizgili, alt bölümü beyaz olan bu kuş, uçları eğik duran kanatlarının küçük ve hızlı hareketiyle suyu yalarcasına uçar. Bayağı düdükçüne çok benzeyen A. macularia Yeni dünya’daki en yaygın düdükçün türü­dür. Kuzey Amerika’nın soğuk ve ılıman bölgelerinde üreyen A. macularia Arjan­tin’e kadar uzanan güney bölgelerinde kışlar.

Türkiye üzerinden göç eden ve Türkiye’de kışlayan türler arasında yaklaşık 23 cm uzunluğunda, yeşile çalan boz bacaklı, tek ya da ikili, üçlü gruplar halinde göç eden yeşil düdükçün (T. ochropus) genellikle küçük gruplar halinde göç eden ve yeşil düdükçünden daha açık sırt tüyleri taşıyan orman düdükçünü (T. glareola); yaklaşık 30 cm uzunluğundaki yeşilbacak (T. nebularia); yavruları kızılbacağa benzemesine kar­şın erişkinleri siyaha yakın yaz tüyleriyle kolayca ayırt edilebilen alaca düdükçün (T. erythropus); yaklaşık 23 cm uzunluğunda, orman düdükçününden biraz daha iri, uzun bacaklı batak düdükçün (T. stagnatilis) sayılabilir.

Kuzey Amerika’da üreyen ve Güney Amerika’da kışlayan T. solitaria türü yeşil düdükçüne benzer. Sarıbacaklar da Yeni dünya’da yaygın düdükçün türleri arasın­dadır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER