Bilgi Zamanı

Duanın İnsan Allah İlişkisi Bakımından Önemi

Duanın İnsan Allah İlişkisi Bakımından Önemi
30 Ocak 2014 - 10:09 'de eklendi ve 1584 kez görüntülendi.

Dua nedir? Duanın önemi, duanın insan allah ilişkisindeki önemi. İnsan Allah ve dua.

İnsanın yaratıcıya karşı duygu ve düşüncelerini iletme şekline dua denir. İnsanın Allah’a en yakın olduğu zaman dua ettiği zamandır. Hadislerde belirtildiği üzere insanla Allah arasındaki en yakın ilişki dua sırasında gerçekleşir. Dualar sayesinde insanlar isteklerini şükürlerini Allah’a iletir, günahları için tövbe eder, yaptıklarından pişmanlığını dile getirir. Dua ile insan Allah karşısında ne kadar aciz bir varlık olduğunu bir kere daha anlamış olur.

Allah’ın bizim dualarımıza ve adaklarımıza ihtiyacı yoktur. Çünkü o bizim yaratıcımızdır ve her şeyden üstündür. Bizler dua ederek ona olan bağlılığımızı dile getirir, acziyetimizi belirterek isteklerimizi iletiriz. Bu sayede insanlar hatalarının farkına vararak günlük hayatta diğer kişilere karşı davranışlarında daha dikkatli olur.

Tüm dualar er ya da geç kabul olur. Ancak duanın hemen kabul olma gibi bir ihtimal söz konusu değildir. Çünkü dua bile insanın sınanması için kullanılan bir araçtır. Allah duasında ısrar eden ve sürekli kendisinden aman dileyen kulunu sever ve bir süre sonra ona yardımını gönderir. Bazen dualar kabul olmayabilir. Ancak bu durumda da isyan etmemek gerekir. Çünkü bizim hayır bildiğimizde şer, şer bildiğimizde hayır olabilir ve bunu yalnızca Allah görür. Allah, kullarının iyiliğini ister ve her zaman onları iyiye yöneltmeye çalışır. İnsan kendi iradesiyle bu kararı verebilir fakat dua ederek Allah’tan ona doğru yolu göstermesini isteyebilir. Duanın bu yönüyle insan Allah ilişkisini güçlendirdiği söylenebilir. Siz de dua ederek isteklerinizi dile getirebilirsiniz. Dua, insan ve Allah’ı birbirine yaklaştırır, insanın Allah’ı hatırlayarak ferahlamasını sağlar. Bu Dünya’da boşuna yaşamıyoruz. Amacımız Allah’a iyi bir kul olarak yaşamak. Bunun için bolca dua edelim ve günahlardan kaçınalım.

images (1)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER