Bilgi Zamanı

Doktorluk Mesleğinin Zorlukları Nelerdir

Doktorluk Mesleğinin Zorlukları Nelerdir
12 Mart 2014 - 20:49 'de eklendi ve 2200 kez görüntülendi.

Doktorluk mesleğinin zorlukları, bu yazımızda sizlere doktorluk mesleğinin sıkıntılı yanları hakkında bilgi vereceğiz.

Dünya’nın en zor ancak en çok kazandıran ve en sevilen işlerinden biri şüphesiz ki doktorluk. Pek çoğumuzun annesi bizi ileride doktor önlüğünün içinde görmeyi hayal etmiş, hatta çocukluğumuzdan beri bunu bize sürekli dikte etmiştir. Ancak zamanla çocukların ilgi ve yeterlilikleri başka yönlere kaymıştır. Doktorluk mesleğini seçen ve bu alanda devam eden adaylar veya tıp fakültesindeki ilk sınıf öğrencileri için doktorluk mesleğinin zorlu yanlarından bahsedeceğiz.

Diğer fakültelere kıyasla tıp fakültelerinde öğrenim süresi daha uzundur. Hazırlıkla beraber 7 yıllık bir eğitimin ardından doktorluk yapılabilir. Ancak uzmanlık için Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda yeterli puanı almak ve bir hastanede uzun bir süre asistan hekim olarak çalışmak gerekir. Yani bir doktor uzman unvanını alana kadar gençliğinin en güzel zamanlarında asistan olarak çalışmakta ve kendini bu yıllarda geliştirmektedir. Ancak orta yaşlarında uzman olabilen doktorlar bu süreçten itibaren yeterli maddi olanaklara kavuşmaktadır.

Bunun yanı sıra okudukları yıllarda da zorlu bir süreç karşılarında olacaktır. Mesela diğer fakültelere kıyasla tıp fakültelerinin harçları veya öğrenim ücretleri daha yüksektir. Bu durum maddi açıdan öğrencileri zor durumda bırakabilir ve bazı öğrenciler burs ve kredilerinin yanında ek gelir elde etmek için yarı zamanlı işlerde çalışırlar.

Ayrıca okuduğunuz yıllarda sağı solu ağrıyan ve sizden tavsiye isteyen pek çok akraba-arkadaş gibi kişilerin sorularına maruz kalacaksınız. Eğer kan görmeye dayanamıyorsanız bu meslek kesinlikle size göre değil. Doktor olabilmek için çok sağlam bir sinir yapısı ve dayanıklı bir vücut gerekiyor. Eğer her şeye rağmen bu mesleği tercih edecekseniz şimdiden sizlere sabırlar dileriz.

 

Doktorluk Mesleğinin Zorlukları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER