Bilgi Zamanı

Doktor Nasıl Olunur

Doktor Nasıl Olunur
15 Mayıs 2014 - 20:31 'de eklendi ve 1012 kez görüntülendi.

Doktor olmak için hangi bölümün okunması gerekir, doktor olmak için kaç yıl okunur hakkında kısa yazı paylaşacağız.

Doktorluk ülkemizde ve dünyadaki en zor mesleklerden biridir. Hem doktor olmak hem de doktorluğa girebilmek oldukça zordur. Ayrıca meslekte ilerlemek için de hayat boyu çalışmak gerekir. Doktor olabilmek için evvela üniversitelerin tıp fakültelerinden mezun olmak gerekir. Bu fakülteler hazırlık bölümleri yoksa altı yıl hazırlık varsa yedi yıldır. Yani doktor olmak isteyen bir kişi 18 yaşında tıp fakültesini kazanırsa en erken 25 yaşında işe başlar. Tıp fakülteleri en zor bölümlerdendir ve dolayısıyla yedi yılda bu bölümlerden mezun olmak da zordur. Yani doktor olmak isteyenler göreve 26 yaşında başlayabilir.

Tıp fakültesindeyken öğrenciler kendi alanlarını belirleyerek çalışmalara başlamalıdır çünkü mezun olduktan sonra önlerinde iki yol vardır. Ya sağlık ocağına girerek pratisyen hekim olacaklar ve hayatlarının sonuna kadar böyle kalacaklar ya da meslekte yükselmek için belli bir alan seçerek Tıpta Uzmanlık Sınavı’na girerek bu sınavdan geçer not almak zorunda kalacaklardır.

Tıpta Uzmanlık Sınavı’ndan geçtiniz diyelim. Hemen uzman doktor olamıyorsunuz. Yaklaşık bir iki yıl boyunca staj yaparak uzmanlığınızı almanız gerekecek. Asistan olarak başlayacağınız görev doktorluğun en zor yılları olacak. Ancak her şeye rağmen bu iki yılda öğrendiklerinizle bir ömür boyunca rahat bir şekilde çalışabilirsiniz. İki yılın ardından uzman doktor olarak çalışabilir, ardından doktora yaparak tıp fakültelerinde hoca da olabilirsiniz. Her zorluğa rağmen sevenleri için doktorluk vazgeçilmez bir meslektir.

indir (1)

Nasıl Doktor Olunur Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER