Bilgi Zamanı

Doğrudan Dolaylı Anlatım Nedir Örnekler

Doğrudan Dolaylı Anlatım Nedir Örnekler
01 Mayıs 2013 - 23:01 'de eklendi ve 4117 kez görüntülendi.

Doğrudan Dolaylı Anlatım Örnekleri

Doğrudan – Dolaylı Anlatım

Anlatıcı, anlatımda kendi gözlemlerini ve deneyimlerini dile getirerek “doğrudan anlatım”a ya da başkasından öğrendiklerini, duyduklarını ifade etmek için “dolaylı anlatım”a başvurabilir.

ÖRNEK

Boğaza girdik ve aynı anda sert bir poyraz da başladı. Arkadan gelen rüzgâr yelkenleri şişirirken, birazdan başlayacağı besbelli olan yağmurdan önce etrafı görebilmek için kaptan kökünün önündeki ayaklığa çıktım. Sol tarafım Trakya, öteki yanım da Hellespontus’tu şimdi; ama bu iki yaka arasında görünüm olarak belirgin bir fark yoktu. Çıplak gözle baktığımda her iki yanda da bol bol zeytin ağacı olduğunu gördüm.

Bu paragrafta yazar, duyularına, gözlemlerine başvur­muştur. Dolayısıyla paragrafın anlatımında doğrudan anlatım söz konusudur.

ÖRNEK

Şiirin bir duyuş işi olduğu kadar, bir bilgi, birikim ça­bası olduğunu düşünen Oktay Rıfat, şairin kendine varışının hiç de kolay olmadığını, bunun uzun bir yol olduğunu belir­tiyor.

Bu cümlede yazar, Oktay Rıfat’tan öğrendiklerini, duyduklarını anlatmıştır. Dolayısıyla bu paragrafta dolaylı anlatıma başvurmuştur.

SORU

Bir başka coğrafyaya olduğu kadar, farklı düşüncelere, farklı duygulara da göç edilir zaman zaman. Her iç yolculuğu, insanın kendisinden bir diğer “ben”ine taşınmasıdır belki de. Bir düşün peşinde koşmak bazen, bazen de kötü bir düşten kaçmak… Kâh biri, kâh diğeri sınırları aşmaya, yeni dünyalar bulmaya vesile olur.

Yukarıdaki paragrafla ilgili olarak aşağıda verilenlerden hangisi doğrudur?

A)     Öznel – Soyut – Doğrudan Anlatımlı

B)     Nesnel – Somut – Dolaylı Anlatımlı

C)    Öznel – Somut – Doğrudan Anlatımlı

D)    Nesnel – Soyut – Doğrudan Anlatımlı

E)     Öznel – Soyut – Dolaylı Anlatımlı

CEVAP

Yazar, kişisel düşüncelerini dile getirdiği için bu paragrafın “öznel”; yazarın kişisel kanaatlerini yansıtması bakımından “soyut”; yazarın direkt olarak kendi çıkarımlarını içermesi bakımından da “doğrudan anlatımlı” olduğunu söyleyebiliriz. Doğru seçenek A’dır.

Doğrudan Anlatım Nedir Örnekler ve  Dolaylı Anlatım Örnekleri Nedir Bilgisini verdik.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER