Bilgi Zamanı

Doğalgaz Kullanımından Tasarruf Yapalım

Doğalgaz Kullanımından Tasarruf Yapalım
16 Aralık 2012 - 21:56 'de eklendi ve 963 kez görüntülendi.

dogalgaz

Doğalgaz kullanımından tasarruf yapmak, daha az ödemeyi herkes ister. Bizzat bu durumdan muzdarip biri olarak, doğalgaz kullanımını nasıl düşürürüm diye araştırdım ve çok değerli yöntemlere ulaştım. Bunları hemen siz bilgizamani.net takipçileri ile paylaşmak istedim.
Hepimizin malumu, doğalgaz kullanımında büyük oranda dışa bağımlı bir ülke konumundayız. Başta Rusya olmak üzere çeşitli ülkelerden doğalgaz ithal ediyoruz. Haliyle dış ekonomide meydana gelen kriz düzeyinde dalgalanmalar bizlerin de belini büküyor. Böyle olunca sabah akşam doğalgaza zam haberlerini duymadan bir günümüz geçmiyor. Peki ne yapmalı, tabi ki tasarruf yapmalıyız. En ideal kullanımla doğalgaz yakıt giderimizi minimuma düşürebiliriz.  İşte araştırmamdan çıkan sonuçlarla tasarruf tekniklerimiz :

İlk işimiz yalıtım olacak. Duvarlarımız ısıyı ne derece muhafaza edebiliyor ? Eğer duvarlarınızın geçirgenliği fazla ise; kapı ve pencerelerinizden hava sızıyorsa ilk etapta bunları halletmemiz gerekiyor. Duvar mantolama ve çatı izolasyonu gerekir. Çünkü, yalıtım sorununu halletmediğimiz sürece diğer aktaracağım tekniklerin de pek katkısı olmayacaktır. Bilhassa çatılı evlerde çatıların 10-15 cm kadar yalıtılması gerekir. Yalıtım için yapacağınız masraf size biraz fazla görünebilir ancak korkmayın çünkü, yalıtımla yapacağınız tasarrufla birlikte bu maliyet kendini birkaç yılda amorti edecektir.

Pencerelerinizden sızan soğuk havanın direncini kırmak için çift cam kullanın ayrıca kapı ve pencerenizin cam birleşim yerleri ile aralık kısımlarını bant ya da süngerle kapatmayı deneyin.

Isıtmada kullanacağınız kombiyi çok iyi seçin. Yoğuşmalı kombilerden en iyi verimi alabilirsiniz. Alacağını kombinin kalite standartları olan CE ve TSE işareti olmasına özen gösterin. Yukarıda saydıklarımız ilk etapta zor gibi görünebilir ancak yerine getirdiğinizde doğalgaz tüketiminizin gözle görülür bir şekilde azaldığıına tanı olacaksınız. Bizden söylemesi ..

bilgizamani.net (İzinsiz kopyalanamaz)

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER