Bilgi Zamanı

Doğal Kaynakların Milli Kuruluşlar Tarafından İşletilmesinin Önemi

Doğal Kaynakların Milli Kuruluşlar Tarafından İşletilmesinin Önemi
30 Aralık 2013 - 10:00 'de eklendi ve 1120 kez görüntülendi.

Bir ülkede bulunan yeraltı ve yerüstü kaynakların milli kurumlar aracılığıyla işletilmesinin önemi nedir? Doğal kaynaklar bir ülke için neden önemlidir? Doğal kaynakların işletilmesinde milli ekonominin yeri nedir ne olmalıdır?

Bir ülkenin kendi öz sermayesi ve kendi şirketleri aracılığıyla doğal kaynaklarını değerlendirmesi demek, o kaynaklardan elde edilen gelirin tamamen yurtiçinde kalması demektir. Doğal kaynakları işleten firma yerli firma ise sermaye ve firmanın elde ettiği kâr tamamen yurtiçinde kalacağı için ülke ekonomisine olumlu bir etki yapacaktır.

Bununla birlikte kaynakların yerli sermaye tarafından işlenmesi ihracatı ve getiriyi arttıracağı için ülke ekonomisini geliştirecektir. Geçtiğimiz yıllarda bor madeninin yüzde yetmişi ülkemizde olmasına rağmen buna yeterince önem verilmemekteydi. Bor madeni düşük bir fiyatla işlenmeden yurtdışına satılıyor, daha sonra işlenmiş bor daha yüksek bir fiyattan geri satın alınıyordu. Yani bir ithalat-ihracat dengesi söz konusuydu. Bor üzerinde yapılan araştırma geliştirme çalışmaları sayesinde günümüzde bor madenini hem satıyor hem işleyebiliyoruz. Bu sayede bordan üretilen zırhlı araç, alet ve gereçleri hem kendimiz üreterek ithalattan kurtuluyor, hem  de dışarıya satarak daha fazla döviz elde edebiliyoruz. Ancak yine de bor madeninin işlemede yeterince teknolojiye sahip değiliz. Bor madeni üzerinde çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Eskiden gemilerimizi hep yurtdışından alıyor, ülke içindeki tersanelerde büyük gemiler üretemiyorduk. Günümüzde milli kaynaklar ve yerli sermaye sayesinde savaş gemisi üretir hale geldik. Daha düşük maliyete gemi üretebildiğimiz için kalan parayı farklı kaynaklarda kullanarak yine ülke içinde değerlenmesini sağlayabiliyoruz.

Günümüzde bile yurtiçinde veya denizlerimizde petrol arama teknolojisine yeterince sahip değiliz. Bu nedenle petrol arama çalışmalarını hep yabancı şirketler ve yabancı sermaye eliyle yürütüyoruz. Bu nedenle petrol bulunduğunda petrolümüzün bir bölümünü o şirketlere ve ülkelere vermek durumunda kalıyoruz. Enerjiye bu kadar bağımlıyken elimizdeki enerjiyi de yabancı ülkelere teslim etmek zorunda kalıyoruz. Oysa ki bu çalışmaları yapacak yeterli insan ve teknoloji gücüne sahip olsaydık bulduğumuz bütün petrolü başkasıyla paylaşmadan kullanabilir, daha çok gelir elde edebilirdik.

İşte bu gibi nedenlerle ülkede bulunan doğal kaynakların milli kuruluşlar tarafından işletilmesi son derece önemlidir.

images (1)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER