Bilgi Zamanı

Doğal Kaynak Nedir

Doğal Kaynak Nedir
18 Ocak 2014 - 18:20 'de eklendi ve 1668 kez görüntülendi.

Doğal kaynak nedir? Doğal Kaynak hakkında kısaca, doğal kaynak hakkında bilgi, doğal kaynak ve çeşitleri neler?

Doğada kendiliğinden var olan, insan eliyle yapılmamış kaynakların tümüne doğal kaynak denir. Zenginlik kaynakları olarak da ifade edilebilir. Doğal kaynak denince herkesin aklına ilk gelen sudur. Çünkü su insan tarafından üretilmeyen, sadece doğadan karşılanabilen bir maddedir ve bütün insanlık için yaşam kaynağı ve zenginliktir.

Bunun yanında insanın oluşumunda müdahale edemediği toprak, madenler, hava gibi maddeler de doğal kaynak kapsamında yer almaktadır. Bu kaynakların oluşumunda insan emeği yoktur ancak kaynakların işlenmesiyle yeni ürünler elde edilir. Bu nedenle doğal kaynakların insan hayatındaki yeri çok önemlidir. İnsan eliyle yapılan faaliyetlerin neredeyse tamamı doğal kaynaklar yoluyla yapılmaktadır.

Doğal kaynakların tek başına hiçbir önemi yoktur. Onu kullanan insan doğal kaynakların değerini arttırmaktadır. Mesela havanın günlük hayatımızda canlılığımızı devam ettirmekten başka bir işlevi yokken havadaki rüzgar enerjisini kullanarak elektrik üretebildiğimiz için havanın önemi bizim için daha da artmaktadır.

Mesela petrolün tek başına hiçbir önemi yoktur. Hatta bundan yaklaşık iki asır öncesine kadar petrol hiçbir değeri bulunmayan sıradan bir madendi. Ancak plastikler, otomobil yakıtları, üretim makinalarında kullanılan yakıtların tamamı petrolün işlenmesinden meydana geldiği için insanların gözünde petrolün değeri gittikçe yükseldi. Aynı şekilde toprağın tek başına hiçbir değeri yokken toprağı işleyerek ürün elde eden insanlar bu sayede yaşamlarını devam ettirme şansını yakaladı.

Kısacası doğal kaynaklar tek başına hiçbir önem arz etmezken insanların yaşamlarında doğal kaynaklarında kullanarak hayat kalitelerini arttırmaları doğal kaynakların önemini arttırmaktadır.

b-480405-doğal_kaynak_suyu

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER