Bilgi Zamanı

Doğal Afete Uğrayan Yerleşim Yerlerinde Neler Yapılabilir

Doğal Afete Uğrayan Yerleşim Yerlerinde Neler Yapılabilir
20 Aralık 2013 - 10:00 'de eklendi ve 1925 kez görüntülendi.

Doğal afetler nelerdir? Doğal afetler için önlemler nelerdir? doğal afet durumunda ne yapmak gerekir? doğal afetlerden korunma yolları nelerdir?

Bilindiği gibi doğal afetler insanların isteklerinin dışında gerçekleşen sarsıntılı ve ölümcül olabilen doğa olaylarıdır. En çok görülen doğal afetler deprem, orman yangını, çığ, heyelan ve erozyondur. Doğal afetlerin yıkıcı etkilerinden korunmak için bazı önlemler alınmalıdır. Yazımızda doğal afetlerden korunma yöntemlerini anlatacağız.

Yerleşim yerlerinin yoğun olduğu bölgelerde deprem ve sel felaketleri maddi manevi büyük sorunlara yol açmaktadır. Özellikle 1999 yılındaki Marmara Depremi ile 2013’deki Van depreminde binlerce insan hayatını kaybetmiş, on binlerce insan evsiz kalmıştır. Bu büyük afetler bizim için ibretlik sonuçlar doğurmuştur. Bunun üzerine okullarda ve günlük hayatta uygulamak için doğal afetlerden ve depremlerden korunmak için alınması gereken önlemler anlatılmış, binaların daha sağlam yapılmasına özen gösterilmiştir.

Yapı denetimleriyle birlikte depremin yıkıcı etkilerinden korunma sağlanmıştır. Yapı denetimlerinde hasarlı veya dayanıksız çıkan binalar yıkılarak yerlerine daha dayanıklı ve kullanışlı binalar yapılmıştır. Genel olarak doğal afetlerden sonra bunların ölümcül etkilerinden korunmak için şunlar yapılabilir:

  • İleride bu bölgelerde tekrar aynı doğal afetler olabileceği için planlı bir şehirleşme yapılmalıdır.
  • Depremden sonra şehrin büyük çoğunluğu zarar göreceği binalar tekrar yıkılmalı, yerlerine daha dayanıklı binalar ve buna uygun altyapı oluşturulmalıdır.
  • Şehirlerin içinden veya yakınından geçen dere yatakları ıslah edilmelidir. Bu sayede sağanak yağmurlardan sonra oluşabilecek dere taşmaları ve sel felaketlerinin önüne geçilebilir.
  • Eğitim en önemli korunma yöntemidir. İnsanlar doğal afetlerden önce veya sonra neler yapacağını bilirlerse can ve mal kayıpları azalacaktır. Bu yüzden hükümetlerin doğal afetlerle ilgili eğitim politikaları üretmesinde yarar vardır.

dafet

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • taner ;

    dogal şeyler yap arkadaşım

    21 Aralık 2013 01:45