Bilgi Zamanı

Doğa sorunları ve çözüm önerileri

Doğa sorunları ve çözüm önerileri
01 Mayıs 2014 - 12:33 'de eklendi ve 1480 kez görüntülendi.

Çevre sorunları, doğa sorunları nedenleri, bu yazımızda sizlere çevre sorunlarının çözüm yolları hakkında bilgi vereceğiz.

Doğa sorunları hava, su, toprak ve gürültü kirliliği başlıkları altında toplanabilir. Bu kirliliğin önlenmesiyle birlikte doğa sorunları büyük oranda çözüme kavuşabilir. Şimdi hepsini ayrı ayrı ele alalım.

Hava Kirliliği: Hava kirliliğinin en önemli nedeni şehirleşme ve aşırı sanayileşme sonucu karbondioksit miktarının artmasıdır. Havada artan karbondioksit küresel ısınmaya ve iklim değişikliğine neden olur. Bu nedenle kontrollü sanayileşme ve emisyon değerlerinin düşürülmesi konusunda devletlerin biraraya gelerek ortak bir bildiriye veya anlaşmaya taraf olması gerekir. Ancak bu şekilde sorunlar çözülebilir.

Su kirliliği: Su kirliliği insanların evsel atıklarını veya kanalizasyon atıklarını arıtım yapmadan denize boşaltmalarından kaynaklanmaktadır. İnsanların bu davranışlarından vazgeçmesi veya bunu yaparken arıtma tesisleri yoluyla suyu arıtarak denize boşaltması büyük ölçüde kirliliği önleyecektir.

Toprak Kirliliği: Özellikle evsel atık, pil ve bunun gibi doğada kaybolması uzun süren maddelerin atılması sonucu ortaya çıkar. Uzun vadede büyük sorunlar yaratabilecek bu kirlilik ileride tarım ürünlerini de etkilerse büyük kıtlıklara yol açabilir.

Gürültü Kirlilği: Genellikle büyükşehirlerde trafiğin yoğun olduğu alanlarda görülür. Bunun sonucunda insanların ruhen rahatsızlanmasına neden olur. Gürültü kirliliği fazla göze batmasa da aslında diğer kirlilik türleri kadar etkindir ve insanların verimliliğini düşürerek uzun vadede pek çok sorunlara yol açabilir. Bu nedenle gürültü kirliliğinin de mutlaka önüne geçilmelidir.

indir (3)

Çevre Kirliliği ve Çözüm Yolları Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER