Bilgi Zamanı

Diziler ve Gerçek Hayatlar

Diziler ve Gerçek Hayatlar
05 Aralık 2012 - 21:40 'de eklendi ve 1748 kez görüntülendi.

Tekrar merhaba bilgizamani.net takipçileri , bugün hayata bakış açımız konumuzda takipçisi olduğumuz ve gözümüzü alamadığımız televizyon dizilerinin psikoanalizini materyalist bir bakışla değerlendireceğiz.

Son zamanlarda yapılan televizyon dizilerini artık takip edemez olduk. Büyük televizyon kanalları , acaba seyirciyi ekran başına nasıl kilitleriz. Ne tarz bir dizi senaryosu yazıp da kimleri oynatsak da adımızdan söz ettiririz diye geceli gündüzlü çalışıp kısa zamanlarda karşımıza birçok dizi çıkarmaktalar. Bu dizilerin ilk zamanları deneme zamanı oluyor, eğer ki dizi tutarsa devamı çekiliyor. Bir nevi dizilerin ilk programı kısa vadeli oluyor. Bizim asıl değinmek istediğimiz nokta ise, dizilerin konusu olacak …

Anne,baba,çocuklar vs. ailecek evde oturup dizilere bağlanmış; bugün şu dizi, yarın bu dizi var diye kendimizi hayali bir dünyanın içine sokuyoruz. Herkes için aynı şeyleri söylemek yanlış olur fakat birçok kişi kendisini bu dizilerin sahte perdesinin ardında kaybediyor. Anne, baba olarak bizler bu psikolojiyi kaldırabilecek seviyede olduğumuzu düşünebiliriz. Ancak çocuklar ciddi bir tehlikenin avucundalar.

Hayatın gerçeğini anlatan dizilere lafımız yok lakin ; hayatla uzaktan yakından ilgisi bulunmayan diziler var ki, çok tehlikeli.Özellikle burjuva sınıfının yaşamlarını anlatan diziler öylesine bir anlayışı empoze ediyorlar ki, sanki hayat sadece çarpık aşk ilişkileri ve eğlenceden ibaret. Böylesi dizilerde oynayan karakterler en büyük aşkları yaşarlar, en fena ihanete uğrarlar televizyon başındakiler de bu durumun üzüntüsünü yaşarlar, gerçek olaymış gibi. Bu tarz dizilerde , karakterlerin karınlarını nasıl doyurdukları ne yiyip ne içtikleri en önemlisi bunların nereden geldiği hiç gündeme gelmez. Hâl böyle olunca bu dizilerin müptelası olan çocuklarımız da babasının kendi karnını nasıl doyurduğunu hesap edemeyen, gelecek kaygısı taşımayan aşk meşk olaylarına endeksli yaşayan birer kişilik olarak karşımıza geliyorlar.

Anlattıklarımızın özeti olarak, anne babalara tavsiyemiz çocuklarınıza hayatı anlatan dizileri filmleri izletiniz. Onları bedavacı, hesap edemeyen, boş birer kişilik olarak yetişmelerine engel olunuz.

bilgizamani.net (Kaynak gösteriniz. )

 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

  • merve ;

    hey hoo slm genclik hiiç sadece yazmak için siz takmayın acıdım baktım kimse yazmıyo

    08 Aralık 2012 23:56
  • sıla ;

    anne ve babamı çok seviyoruz

    08 Aralık 2012 17:48