Bilgi Zamanı

Divan Üyeleri ve Görevleri

Divan Üyeleri ve Görevleri
04 Mart 2015 - 15:08 'de eklendi ve 522 kez görüntülendi.

Divan üyeleri kimlerdir, divan üyeleri kısaca konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Divan üyeleri ve görevleri;

Veziriazam; Devlette padişahtan sonra en yetkili kişidir. Osmanlı devletinde örfi hukuku veziriazam düzenlerdi. Padişahın olmadığı zamanlarda divana başkanlık yapardı.

Nişancı; Tapu kayıtlarını kayda alırdı ve ayrıca kalemler arasındaki yazışmalardan sorumluydu. Günümüzdeki İç İşleri Bakanı ile eş değerdedir.

Kubbealtı vezirleri; Tecrübeli ve yaşı devlet adamları tarafından seçilirlerdi. Divan toplantılarında kubbealtı vezirlerinden bilgileri alınırdı.

Defterdar; Anadolu ve Rumeli defterdarı bulunurdu. Defterdar, hazine kayıtlarını tutardı. Günümüzdeki Maliye Bakanı ile eşdeğerdedir.

Kazasker; Divandaki davalardan sorumluydu. Kazaskerlerin atamalarını kadı ve müderrisler yapardı. Kazasker günümüzdeki Adalet Bakanı ile eşdeğerdedir.

Şeyhülislam; Dini konularda çok fazla yetkiye sahipti. Divanda bir işin dini kurallara uygun olup olmadığına karar verirdi.

Kaptan-ı Derya; Denizcilik atamalarına bakardı ayrıca Derya kalemine bağlı olan tımarları dağıtırdı. Günümüzdeki Amiral ile eşdeğerdedir.

Yeniçeri Ağası; İstanbul’un güvenliğinden sorumlu olan kişidir. Yeniçeriler emri altında çalışırdı. Günümüzde İstanbul Genel Müdürü ile eşdeğerdedir.

Divan-ı Humayun Üyeleri ve Görevleri, Divan Üyelerinin Görevleri, Divan Üyeleri ve Görevleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER