Bilgi Zamanı

Diş sağlığımızı korumak için ne yapmalıyız

Diş sağlığımızı korumak için ne yapmalıyız
02 Mayıs 2014 - 22:55 'de eklendi ve 749 kez görüntülendi.

Dişlerimizi korumak için ne yapabiliriz, bu yazımızda sizlere diş sağlığını korumak için yapılması gerekenler hakkında kısa bilgi vereceğiz.

Dişlerimizin sağlıklı olması demek vücudumuzdaki diğer unsurların da sağlıklı olması demektir. Hastalıklar en kolay ağızdan bulaştığı için ağzımızda bakteri oluşumunu önlememiz gerekir. Bunun en iyi yolu dişlerimizi düzenli bir şekilde fırçalamaktan geçer. Diş temizliğimizi günde en az iki kere olmak üzere gerçekleştirmeliyiz. Çünkü diş temizliğini ihmal edersek bu durum dişimizde bakteri çürük oluşmasına neden olur. Çürük ve bakteriler dişte birden etki yapmaz. Bunların oluşum ve gelişimi aylarca süreceği için biz hiç fark etmeden dişlerimiz çürümeye başlayabilir.

Dişlerimizi korumak için dişimizin yapı taşı olan kalsiyumu vücutta sürekli bulundurmamız gerekir. Et ve süt ürünlerinde bol miktarda kalsiyum bulunduğu için yemeklerinizde bu besinleri kullanmanız diş sağlığınızı koruyacaktır. Bununla birlikte dişlerimizi her zaman yumuşak besinlere alıştırarak hassaslaştırmamalı, mümkün olduğunca havuç ve elma gibi sert besinler de tüketmeliyiz. Bu sayede dişlerimizi daha dayanıklı hale getirebiliriz.

Dişlerimizin arasında bazen fırçalasak bile yemek lifleri ve artıklar kalabilir. Bunları da temizlemek için kürdan veya diş ipi kullanmalıyız. Bunun dışında hiçbir maddeyle dişlerimizi temizlememeliyiz. Yoksa ileride dişlerimize zarar verebiliriz. Dişimize zarar verecek sert kabuklu maddeleri dişimizle kırmamalıyız. Çok soğuk ve sıcak besinler tüketerek dişlerimizi yıpratmamalıyız. Bu şekilde dişlerimizi sağlam tutabiliriz.

indir (2)

Ağız ve Diş Sağlığını Korumak İçin Neler Yapılmalı Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER