Bilgi Zamanı

Direncin Artması Veya Azalması Ampul Parlaklığını Nasıl Etkiler

Direncin Artması Veya Azalması Ampul Parlaklığını Nasıl Etkiler
05 Mart 2014 - 18:32 'de eklendi ve 849 kez görüntülendi.

Direnç nedir, elektrikte direnç, ampulde direncin artması veya azalması parlaklığı nasıl etkiler.

Ampuller belli elektrik akımlarına göre çalışır. Belli bir direnç eşiğinden sonra ampulün patlama tehlikesi olduğu için elektrikte ve aydınlatmada direnç çok önemlidir. Direnç artışında ampulün parlaklığı azalmaktadır. Çünkü direnç elektrik karşısında bir duvar vazifesi görecek, ampule ulaşan elektriği azaltacağı için ampulün parlaklığı da azalacakıtr.

Direnç azalması durumunda ise tam tersi bir durum söz konusu olur. Yani elektrik duvarı ince olduğu için ampule daha fazla elektrik gider ve ampul daha fazla parlar. Direnç elektrik akımını ileten maddenin türüne göre farklılık gösterir. Direncin en az olduğu elektrik ileticileri bakır ve gümüş olduğu için genellikle bu madenler elektrik kablolarında kullanılır. Böylece elektrikte verimlilik sağlanır.

Kısaca özetlemek gerekirse direnç az olduğu zaman elektrik lambası fazla parlarken direnç fazla olduğu zaman lamba fazla parlamaz ve tıpkı bir gece lambası gibi loş ışık verir.

direncin-artmasi

Direncin Artması Veya Azalması Ampulün Parlaklığını Nasıl Etkiler Başlıklı Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Bizlerle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER