Bilgi Zamanı

Dinin etkisiyle yaygınlaşan örf ve adetler nelerdir

Dinin etkisiyle yaygınlaşan örf ve adetler nelerdir
12 Mayıs 2014 - 12:03 'de eklendi ve 2593 kez görüntülendi.

Örf ve adetlerde dini motifler, bu yazımızda sizlere dinden etkilenerek ortaya çıkan örf ve adetler hakkında bilgi vereceğiz.

Dinimiz günlük hayatın her alanını kuşattığı için pek çok işlemimizi yaparken dinden etkileniriz. Aynı şey bizim kültürümüze de yansımış ve pek çok alanda dinden etkilenerek yeni alışkanlıklar kazanmışızdır. Bir toplumun sürekli olarak uyguladığı davranış ve kurallar bütününe örf ve adet denir. Örf ve adetlerimiz de günlük hayatımızı yoğun bir şekilde etkileyen din tarafından etkilenmiştir. Mesela selamlaşmak toplumumuzun en önemli örfüdür. Selamlaşma tarzı ise islam dininin selamlaşma şekli olan “selamünaleyküm” kelimesiyle yapılır. Ayrıca bayramlardan önce çocuklara para verilmesi, onlara hediye alınması da aslında kültürümüzde var olan ve dinden etkilenen bir davranıştır. Çünkü Allah bayramların sevinç ve neşe içinde kutlanmasını istemiş ve dolayısıyla çocukların sevindirilmesini hoş bir davranış olarak değerlendirmiştir.

Kız isteme merasiminde kullanılan cümle her zaman “Allah’ın emri peygamberin kavliyle” diye başlar. Yani burada da dinden etkilenme söz konusudur. Çünkü din, evlilik birliliğinin önemine vurgu yapar ve dolayısıyla birliğin kurulmasındaki ilk adımda da din etkili olmaktadır. Evlenen çiftler iki rekat namaz kılarak evliliklerinin hayırlı bir şekilde devam etmesini ister.

Son olarak bizim törelerimizde de olan ve islamın emrettiği yaşlılara ve büyüklere saygı göstermek, ibadetleri toplu bir şekilde yapmaya özen göstermek gibi davranışlar da örfümüzde olan ve dinden etkilenen davranışlarımızdır.

indir (1)

Dinimizce Uygun Olan Örf ve Adetlerimiz Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Cemre ;

    Tam cvp

    24 Mayıs 2016 20:37