Bilgi Zamanı

Dinamometre Nedir

Dinamometre Nedir
19 Ağustos 2013 - 14:55 'de eklendi ve 4039 kez görüntülendi.

Dinamometre Nedir, Dinamometre Hakkında Bilgi

Dinamometre, kuvvetölçer olarak da bili­nir, mekanik kuvvet ya da güç ölçmekte kullanılan aygıt. Ölçülecek büyüklük, aygı­ta, döner bir mil aracılığıyla iletilir. Güç, moment (burma kuvveti) ile açısal hızın çarpımına eşit olduğundan, bütün güç ölçen dinamometreler temelde moment ölçen ay­gıtlardır. Şaftın hızı ayrıca ölçülür.

Kuvvet ölçer dinamometrelerden en yay­gın kullanılanı, esnek bir metal halkadan oluşur. Bu halkayı sıkıştıracak biçimde bir kuvvet yüklendiğinde halka burulur ve bu­rulma miktarına göre kuvvet ölçülür. Bir başka kuvvet dinamometresi de, hidrolik “yük gözesi”dir; burada da sıkıştırma kuv­vetleri, akışkan basıncı cinsinden ölçülür.

Başlıca güç ölçen dinamometreler ise, burulmalı dinamometreler ve soğurmalı di­namometrelerdir. Burulmah dinamometre­lerde, esnek bir milin burulmasına dayalı olarak ya da milin kesitleri arasına yerleşti­rilen bir momentölçerin (torkmetre) yardı­mıyla moment ölçümü yapılır. Bu aygıtlar­da, momenti oluşturan büyüklük, dışardan etkiyen yüktür.

Soğurmalı dinamometrelerde ise ölçümü yapılacak olan moment, mekanik sürtünme, akışkan sürtünmesi ya da elektromagnetik indükleme yoluyla, milin burulmasına karşı bir direnç sağlanması yöntemiyle oluşturu­lur. Prony freninde (bak. çizim), dönen bir makaranın çevresine yerleştirilmiş fren pa­buçlarının yardımıyla mekanik sürtünme oluşturulur. Fren pabuçlarının cıvataları, FR sürtünme momenti, WL momentini dengeleyene kadar sıkıştırılır. Su frenlerin­de ise, döner bir kanatlı çark ile sabit gövde arasında su dolaştırılarak direnç sağlanır. Öte yandan elektrikli dinamometrelerde, doğru akım ya da burgaçlı akımlar oluşturu­lur ve soğurulur. Her iki durumda da, milin dönüşünü engelleyen elemanın bir kızak üzerinde serbestçe hareket etmesi sağlana­rak gövdeyle birlikte dönme eğilimi engelle­nir ve böylece engelleme kuvvetinin, dön­me ekseninden belli bir uzaklıkta ölçülmesi olanaklı duruma gelir. Moment, yay yükü ya da ağırlık ile dönme eksenine olan uzaklığın çarpımına eşittir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 3 Yorum )

 • ayça ;

  süper bir sayfa herkese tavsiye ederim.

  30 Aralık 2013 16:02
 • ayça ;

  çok güzel çok teşekkür ederim.

  19 Aralık 2013 21:29
 • aylin kurttekin ;

  harika olmuş beğendim.

  03 Aralık 2013 23:38