Bilgi Zamanı

Diksiyon Geliştirme Teknikleri

Diksiyon Geliştirme Teknikleri
23 Ocak 2013 - 16:06 'de eklendi ve 4396 kez görüntülendi.

Diksiyon nasıl düzeltilir, Diksiyon Geliştirme Tekniği

Diksiyon her insana lazım olan bir güzel konuşma sanatıdır. Diksiyon, insanların beğenisini kazanabilmek ve onları daha çabuk ikna edebilmek için kullanılabilen bir konuşma sanatıdır. Günümüzde diksiyonu sağlam olan insan sayısı çok az olup, diksiyonu güçlü olan kişiler yüksek platformdaki yerlerini almıştır. Yani diksiyonu kuvvetli olan insanların neredeyse tamamı hayatlarında başarılı olmayı başarmaya çok yakın kişilerden oluşmaktadır. Kimi zaman insanlar doğuştan sağlam bir diksiyona sahip olurken, kimileride bu yeteneği zamanla kendini geliştirerek kazanmıştır. Peki diksiyon yeteneği nasıl geliştirilir? Diye soracak olursanız;

saglik

Diksiyonu geliştirmek isteyen bir kişinin ilk olarak dikkat etmesi gereken kısım konuşması için gerekli olan şartlardır. Diksiyonu sağlam bir şekilde konuşmak isteyen kişi konuşurken ne kadar nefes çekmesi gerektiğini, ses tellerini nasıl ayarlayacağını bilmelidir. Konuşurken duraklamamalı ve tane tane konuşmasını bilmelidir. Konuşurken jest ve mimiklerini anlattığı olaylara göre şekillendirmeli ve el hareketleriyle konuşmasına katkıda bulunmalıdır. Diksiyonunu geliştirmek isteyen kişiler daha önceden nasıl konuşması gerektiği hakkında pratik yapması gerekmektedir. Konuşurken kesinlikle kekelememelidir. Aynı zamanda konuşurken duraksayıp, garip seslerde çıkarmamalıdır. Düzgün bir şekilde heceleri yutmadan, kelimeleri sağlam bir şekilde çıkartarak konuşmalıdır. Kendi kendine konuşup, diksiyonunu kusursuz hale getirene kadar çalışmalıdır. Çevreyi gözlemleyip, konuşacağı sözcükleri önceden seçmelidir. Diksiyonunu sürekli sağlamlaştırmak için pratikler yapmalı ve uzun süre bu pratiklerini programlı bir şekilde yürütmelidir. Bu sayede diksiyonu kalıcı bir özellik göstererek her ortama uygunluk sağlayacaktır.

bilgizamani.net

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 4 Yorum )

 • SABAHATTİN ;

  dilini bilmeyen dilsiz kalır

  25 Ocak 2014 18:52
 • Salih ;

  bana göre diksiyonum mükemmel değil ama normal. şarkı söylerken güzel konuşabiliyorum fakat günlük yaşantımda yakınlarım özellikle telefonla görüşme yaparken sesimin kötü çıktığını söylüyorlar bu konuda ne yapabilirim. ?
  CEVAP teşekkürler

  08 Ocak 2014 01:30
 • Salih ;

  Cok faydalandim cok guzel bir site

  08 Ocak 2014 01:27
 • esma ;

  bana göre diksiyonum mükemmel değil ama normal. şarkı söylerken güzel konuşabiliyorum fakat günlük yaşantımda yakınlarım özellikle telefonla görüşme yaparken sesimin kötü çıktığını söylüyorlar bu konuda ne yapabilirim. ?

  21 Haziran 2013 15:05