Bilgi Zamanı

Deprem Öncesi Yapılması Gerekenler

Deprem Öncesi Yapılması Gerekenler
13 Şubat 2014 - 10:24 'de eklendi ve 1211 kez görüntülendi.

Deprem Öncesi Yapılması Gerekenler, deprem öncesi ne yapılır? deprem öncesinde yapmamız gerekenler, deprem öncesi alınacak önlemler neler?

Deprem toplumumuzun kaçınılmaz gerçeklerinden bir tanesi. Deprem öncesinde alacağımız önlemlerle deprem sırasında ve sonrasında başımıza gelebilecek ölümcül kazalardan kurtulabiliriz. Bu yazımızda sizlere deprem öncesinde almanız gereken önlemleri maddeler halinde anlatacağız.

Deprem öncesi yapılması gerenler:

 • Deprem öncesinde bir yerde buluşma planı yapmanız gerekebilir. Deprem sonrası kargaşa ortamında birbirinizi bulmak için önceden bir buluşma ortamı ayarlamalısınız.
 • Deprem öncesi yapılacak en güzel şey bildiklerinizi ailenize anlatmak olacak. Herkesi bilgilendirirseniz depremde onların da kendi başlarına neler yapması gerektiğini öğretmiş olursunuz.
 • Evinizdeki ağır ve devrilebilecek dolap, buzdolabı, masa gibi eşyaları duvara sabitleyin.
 • Depremden önce evinizde kapıya yakın bir noktada bir deprem çantası bulundurmakta fayda var. Bu çantada yaşamsal malzemelerin hepsinden bir adet bulundurmanız deprem sonrası göçük altında kalırsanız sizi uzun süre hayatta tutacaktır.
 • Depremde evin yıkılacağını hesap ederek evde göçük altında güvenli bir şekilde kalabileceğiniz en uygun noktayı belirleyin. Kirişler ve kolonların birleşim noktalarında göçük riski ve duvarın üstünüze yıkılma tehlikesi daha az olacağı için mutlaka bu noktaları tercih etmelisiniz.
 • Deprem öncesinde tatbikatlar yaparak binayı ne kadar sürede boşaltabileceğinizi ölçün. Tatbikatları tekrarlayarak süreyi kısaltmaya çalışın. Deprem sırasında elde edeceğiniz bir saniyenin bile büyük önemi olacaktır.
 • En önemli işlemi en sona sakladık. Evinizin deprem sigortasını yaptırmayı ihmal etmeyin. Deprem sigortası sizin yaşam teminatınız, yatırımınızı güvence altına alan bir kaynaktır. Depremde eviniz zarar görür veya yıkılırsa sigortadan temin edeceğiniz maddi kaynakla evinizi tamir edebilir veya yeni bir eve cebinizden hiçbir harcama yapmadan çıkabilirsiniz.

indir (4)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

 • Rabiya ;

  süper di bence çok alakalı bir yazı ben çok beğendim bence harika bir yazzı

  08 Nisan 2015 14:12
  • Rabiya ;

   bencede öyle

   08 Nisan 2015 14:12