Bilgi Zamanı

Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Faydaları

Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Faydaları
09 Ekim 2013 - 20:35 'de eklendi ve 4519 kez görüntülendi.

Sağlık köşemizde Dengeli ve Düzenli Beslenmenin Faydaları nelerdir açıklıyoruz.

Sağlıklı beslenmenin esası dengeli ve düzenli beslenmekten geçer. Dengeli beslenme, vücudun günlük faaliyetlerini sorunsuz bir şekilde yapabilmesi için gerekli enerji miktarını besin olarak alınmasıdır. Açlık, yetersiz beslenmeye demektir. Beslenme, vücudun gelişimi, normal ve sağlıklı faaliyet göstermesi amacıyla ihtiyacı olan besin maddelerinin, yiyecekler sayesinde sağlanmasıdır.

Çocuğunuzu kahvaltısız okula göndermeyin!

Sağlıklı gelişim için; dengeli ve düzenli Beslenme hayat arz eder. Hızlı gelişmesi için çocukları fazla yedirmek, yemek aralarında çeşitli gıdalar yedirmek oldukça yanlış bir harekettir. Yemek seçilmesi de oldukça yanlıştır. Tek çeşit beslenme değil de, dengeli ve her vitaminden vücuda kazandırmak önemlidir. Tüm çocuk ve velilere Dengeli ve Düzenli Beslenme eğitimi verilmelidir.

Bir insan günlük bir tek tereyağı yiyerek enerjisini sağlar. Ancak günlük faaliyetlerine gerekli proteinlerden, vitaminlerden eksik kalmış olur ve böylece dengesiz beslenmiştir.

Düzensiz beslenmenin dışında gerektiğinden çok yiyecek tüketimi, aşırı şişmanlığa sebep olur.

Düzensiz ve dengesiz beslenme, büyüme ve gelişmenin büyük bir çoğunun sağlandığı çocukluk çağlarında, büyüme ve gelişme geriliğine neden olur. Beslenme yetersizliği, bebeklik çağlarında zeka geriliğine sebep olabilir. Kızamık, boğmaca, verem, ishal vb. hastalıkların da daha ağır geçmesine neden olabilir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER