5:54 am - Salı Eylül 16, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Dede Korkut hikayeleri Duha Koca Oğlu Deli Dumrul Kitabının Özeti

Pazartesi, 26 Mart 2012, 16:32 | Yaşam | 0 Yorum
by dennyarcher
Sponsorlu bağlantılar

[B]Duha Koca Oğlu Deli Dumrul özeti

Duha Koca Oğlu Deli Dumrul kitabının özeti kısa

Duha Koca Oğlu Deli Dumrul kitap özeti [/B]

 

Duha Koca Oğlu Deli Dumrul kitabının özeti aşağıda verilmiştir ;

Duha Koca Oğlu Deli Dumrul, kısaca Deli Dumrul, Deli Dumrul isminde bir er vardır. Deli Dumrul kuru bir çayın üstüne köprü yaptırmıştır. Geçeninden 30 akçe geçmeyeninden döve döve 40 akçe alırdı.Bir gün köprüsünün yayına bir bölük oba yerleşir. Bu obada bir yiğit ölür ve feryatlar üzerine Deli Dumrul atıyla oraya gelir. Feryatların nedenini sorar bir yiğidin öldüğünü öğrenir. Azrail’e kızar ona meydan okur.
Deli Dumrul bır toy düzenler ve bu toyda Azrail gelir. Onunla dövüşmek için Allah’a yalvarır. Sonra evine döner.
Deli Dumrul ilk basta direnir, Azrail ise ona bir can bulursa yaşamasına izin vereceğini söyler. Deli Dumrul annesine ve babasına gider ama onlar canlarını vermezler. Can bulamadığı için karısına gider. Karısı da onsuz bu hayatın hiç bir önemi olmadığını söyler ve kendi canını vermeye razı olur. Deli Dumrul Allah’a yalvarır ya ikimizin canını al ya da ikimizi de bağışla diye. Bunun üzerine Allah onları bağışlar, 140 yıl ömür verir ve annesinin, babasının canını alması için Azrail’e emir verir. Deli Dumrul ve eşi 140 yıl ömür sürerler.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası