Bilgi Zamanı

Darkavi Tarikatı

Darkavi Tarikatı
27 Temmuz 2013 - 11:34 'de eklendi ve 1329 kez görüntülendi.

Darkavi Tarikatı Hakkında Bilgi

Darkavi, Derkaviye ya da derkava olarak da bilinir, 18. yüzyılın sonunda Fas’ta Mevlay Muhammed Arabi bin Ahmed Derkavi’nin (y. 1737- 1823) kurduğu tarikat. Şaziliyenin bir kolu olarak kurulan Derkaviyeyi, Cezuliyenin bir kolu olarak da kabul edenler bulunmak­tadır; buna göre de Cezuliye yoluyla gene Şaziliyeye bağlanmaktadır. Merkez tekkesi Fas’taki Buberih’teydi. Kısa sürede hızla yayılarak bütün Kuzey Afrika’da dinsel ve siyasal yaşamı etkileyecek bir güç ve etkinli­ğe ulaştı.

Derkaviye dervişleri dış görünüşleri ile hemen ayırt edilirler. Yamalı hırka giyerler, baston taşırlar ve boyunlarına ağaçtan yapıl­ma iri taneli tespihler takarlar. Bunlar tarikatın gerekleri arasına girmiştir. Yamalı hırka Hz. Ebubekir’le Hz. Ömer’i, baston Hz. Musa’yı, boyna takılan tespih de Ebu Hureyre’yi simgeler. Yeşil sarık ve uzun sakal da Derkaviye dervişleri için vazgeçil­mez bir önem taşımaktadır.

Açık zikri seçen ve raksa önem veren Derkaviyede dervişlere sürekli zikir ve Tanrı’ya hamd etmeleri, çöllerde ibadet etme­leri, çıplak ayak ve nalınla dolaşmaları, olabildiğince az yemeleri, sık sık oruç tutarak benliklerini denetim altına almaları, zenginlerden ve yöneticilerden uzak durma­ları, erdemli kişilerle görüşmeleri ve onların söyleşilerinden yararlanmaları öğütlenir.

Manevi bilgiyi öne çıkaran, dünya değerle­rine aldırmayan ve cihad ruhunu canlı tutan yalın ve bilge kişilikleriyle Derkaviye dervişleri etkilerini günümüzde de sürdürmektedirler. Kuzey Afrika’da yaşayan bir­çok Batılı, Derkavilerin etkisiyle İslam dinini seçmiştir. Avrupa’daki İslamlaşma hareketi içinde de en önemli yeri Derkaviye tutmaktadır. Kettaniye, Harrakiye, Buzidiye ve Elleviye adlı dört kola ayrılan tarikat günümüzde Fas, Cezayir, Mısır, Lübnan ve Sri Lanka’da etkinlik göstermektedir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER