Bilgi Zamanı

Danişmentliler Hakkında Kısa Bilgi

Danişmentliler Hakkında Kısa Bilgi
06 Şubat 2015 - 14:37 'de eklendi ve 459 kez görüntülendi.

Danişmentlilerin kurucusu, danişmentlilerin yıkılışı konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Danişmentliler 1072 yılında Melikşah’ın komutanlarından olan Danişment Gazi Ahmed Bey tarafından Sivas merkez olmak üzere Tokat, Niksar, Amasya ve Kayseri dolaylarında kurulmuştur. Türkmenere öğretmelik yapan Danişment Gazi Ahmed Bey, Türkiye Selçukluları Sultanı olan Süleymanşah’ın hayatını kaybetmesinin ardından Danişmentlilerin nüfusunu daha da arttırmıştır.

Danişmentlilerin kurucusu olan Danişment Gazi Ahmed Bey, bir zaman sonra Ankara, Kastamonu ve Çankırı’yı aldı. I. Kılıçarslan ile birlikte Haçlılarla savaşan Danişment Gazi Ahmed Bey, Haçlı prensini esir aldı ve Malatya’yı topraklarına kattı. Danişment Gazi Ahmet Bey vefat ettikten sonra yerine oğlu Gazi Bey tahta geçti ve bu dönem en önemli dönem oldu. Gazi Bey döneminde Selçuklular, Bizans’ın iç işlerine karışabilmiştir.Ancak bir dönem sonra II. Kılıçarslan’ın Danişmentli şehrini ele almasıyla birlikte 1178 yılında devlet yıkılmıştır.

Danişmentliler Hakkında Kısa Bilgi Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • sahin aydin ;

    Vanin merkezinden oturuyoruz surekli programinizi izliyoruz gercekten bi cok vatandaslara yardimci oluyosunuz allah sizde razi olsun…evimizin bi cogu eksigimiz elimizde imkan yok ama en onemlisi duvarlarimizin cogu rutbetlidir bu konuda yardimci olursaniz cok mutlu oluruz saygilar sahin aydin 0541 537 34 17

    07 Şubat 2015 01:14