Bilgi Zamanı

Dağların Kıyıya Paralel Uzanması Sonuçları

Dağların Kıyıya Paralel Uzanması Sonuçları
11 Şubat 2015 - 13:29 'de eklendi ve 1481 kez görüntülendi.

Dağların kıyıya paralel uzanması ne demektir, dağların kıyıya paralel uzanması türlerin dağılışını nasıl etkiler konusunda sizlere bilgi vereceğiz

Ülkemizde genellikle Karadeniz Bölgesi’nde dağlar kıyıya paralel uzanır. Dağların kıyıya paralel olarak uzanmasının bir çok sonucu da beraberinde getirmektedir;

– Türkiye’de dağların kıyıya paralel uzandığı bölgelerde kıyı bölgelerindeki iklim türü iç kesimlerde görülmez ve iç kesimlere gidildikçe karasal iklim kendisini göstermeye başlar.

– Dağların kıyıya paralel uzanması ulaşımda bir çok sıkıntıya neden olmaktadır ve bu da yol yapımlarını ve insanların ulaşım faaliyetlerini zorlaştırmaktadır. Dağların kıyıya paralel uzanması nedeniyle gerek yol yapımları gerekse alt yapı çalışmaları zorlaşmaktadır.

– Dağların kıyıya paralel uzanmasıyla birlikte kıyı kesimlerde nemli ve yağışlı iklim görülür ancak iç kesimlerde karasal iklim özellikleri daha baskındır.

– Dağların kıyıya paralel uzanmasıyla kıyı kesimlerde nüfus yoğunluğu artarken iç kesimlerde nüfus yoğunluğu azalmaktadır.

– Ayrıca ülkemizde dağların kıyıya paralel uzanması kıta sahanlığının ya da şelf sahanlığının dar olmasın sebebiyet vermektedir.

Dağların Kıyıya Paralel Uzanması Sonuçları Nelerdir Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER