Bilgi Zamanı

D vitaminin büyüme ve gelişmedeki rolü nedir

D vitaminin büyüme ve gelişmedeki rolü nedir
03 Mayıs 2014 - 11:30 'de eklendi ve 2014 kez görüntülendi.

D vitamininin gelişimdeki önemi, bu yazımızda sizlere d vitamininin faydaları hakkında bilgi vereceğiz.

Yağda eriyen vitaminlerden biri olan D vitamini vücut sağlığımızı korumamızda çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle sağlıklı kemikler için d vitamini tüketmemiz gerekir. D vitamini vücutta kalsiyum ve diğer minerallerin emilimini sağlar. Bu nedenle kemik sağlığımızın korunmasında önemlidir. Bununla birlikte insülin kontrolü ve hücre gelişimini de sağlayarak vücudumuzun sağlıklı çalışmasını sağlar.

D vitaminini başlıca kaynağı güneş ışığıdır. Cildimizi fazla yakmayacak güneş ışınlarını her gün alabilirsek büyük ölçüde d vitamini ihtiyacımızı gideririz. Güneş ışınları vücudumuz D vitamininin yüzde doksanının karşılar. Geri kalan yüzde on ise besinlerden elde edilir. Karaciğer ve böbreklerde değişime uğrayarak vücudumuzda kullanılır.

Bununla birlikte üretilen sütler d vitamini bakımından zenginleştirilerek satılır. Fabrikalarda gıda mühendislerinin yaptığı bu işlem sonucunda sütün etkisi vücudumuzda daha da artar. Kırk yaşına kadar günlük 400 IU D vitamini dışarıdan alınmalıdır. Bu da günlük bir litre süt tüketimine bedeldir.

indir (3)

D Vitamininin Büyüme ve Gelişimindeki Rolü Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER