Bilgi Zamanı

Cunda Adası Nerede

Cunda Adası Nerede
28 Aralık 2013 - 10:35 'de eklendi ve 1166 kez görüntülendi.

Cunda Adası hakkında bilgi, cunda adası nerede, cunda adasına nasıl gidilir?

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Cunda Adası Ayvalık ilçesi sınırlarında bulunan 22 adadan yerleşime açık tek ada. Tarihi sokakları ve evleriyle Ayvalık ilçesinin görülmesi gereken mekanlarından olan Cunda adasına gitmekse çok kolay. Karayoluyla Ayvalık ilçesine 8 km uzaklıkta olan ada deniz yoluyla 3 mil mesafede.

Eski bir rum adası olan Cunda’da günümüze kadar ulaşmış pek çok kilise ve manastır bulunuyor. Taksiyarhis Kilisesi, Agios Yannis ve Panaya Kilisesi mutlaka görülmesi gereken tarihi yapılardan.

Cunda adasının kıyı kesimindeki restaurantlar Ayvalık tostunu çok güzel yapıyor. Bu yüzden adaya ayak basar basmaz Ayvalık tostunu mutlaka deneyin. Yemeğin ardından sakızlı dondurma çok iyi gidecektir. Karnımızı doyurduk, tatlı ihtiyacımızı da karşıladık. Sırada Cunda gezisi var.

Taksiyarhis Kilisesi görülmesi gereken ilk mekan. 1873 yılında yapımı tamamlanan kilisede Yunus peygamber, cebrail ve azrailin sembolik resimleri ve buna benzer pek çok ikon bulunuyor. Ancak zamanında iyi korunmayan bu yapı biraz bozulmuş vaziyette.

Cunda açıklarında dalış yapmak ve denizaltı güzelliklerini keşfetmek de ayrı bir güzellik. Ege denizinin Marmara denizine bağlandığı bu mekandaki mercan ve balık çeşitliliğini görüp daha da hayret edeceksiniz. Renkli mercanların arasında gezinmek size ayrı bir haz verecek.

Cundadaki diğer güzel yapılar ise eski cumbalı evler. Taş evleri ve bahçeleriyle Cunda ülkemizin muhteşem doğal güzelliklerinden biri.

12418_100411090148_a

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER