Bilgi Zamanı

Cumhuriyetimizin Ulusumuza Kazandırdıkları İle İlgili Kompozisyon

Cumhuriyetimizin Ulusumuza Kazandırdıkları İle İlgili Kompozisyon
20 Mayıs 2014 - 23:02 'de eklendi ve 5009 kez görüntülendi.

Cumhuriyetimizi korumak için ne yapmalıyız, bu yazımızda sizlere cumhuriyetin bize kazandırdıkları hakkında kompozisyon paylaşacağız.

Cumhuriyet bizlere öncelikle özgürce ve insanca yaşama hakkı verdi. Egemenliği halka verdi. Eskisi gibi bir kişinin yönetiminde ülkenin kaderi belirlenmiyor. Yönetimde herkesin payı var ve insanlar, örgütlenerek istedikleri kararın çıkması için çalışmalar yapıyor. Seçimlerle yöneticilerini belirliyor seçimlerle değiştirebiliyor. Ayrıca cumhuriyet bizlere kanun önünde eşitlik tanıyor. Kimsenin dil din ve maddi durumuna göre üstün olmamasını sağlıyor.

Cumhuriyet bizlere hukuk devletinde yaşama ve haklara sahip olma hakkını tanımıştır. Her insanın konut dokunulmazlığı, yaşama hakkı, çevre hakkı ve barınma hakkı vardır. Bu sayede insanlar birbirlerine zarar vermeden, devletin zararlarından korunarak yaşanabilir. Günümüzdeki bütün özgürlük kazanımlarımızı cumhuriyet rejimine borçludur. Cumhuriyet sayesinde bugün insanlar yeteneklerine göre iyi yerlere gelebiliyor. İnsanlar doğuştan elde ettiği büyük ayrıcalıklara sahip olmuyor. Kendilerini geliştirerek devlette yönetici olabiliyor, siyasete doğrudan katılma hakkına sahip olabiliyor. Bu nedenle cumhuriyetimize mümkün olduğunca sahip çıkmalı ve bu değeri korumalıyız.

images

Cumhuriyetimizi Korumak İçin Ne Yapmalıyız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • melike ;

    çok teşekkürler işime
    çok yaradı

    26 Mayıs 2014 21:05