Bilgi Zamanı

Cumhuriyetçilik İlkeleri

Cumhuriyetçilik İlkeleri
14 Mart 2015 - 11:54 'de eklendi ve 492 kez görüntülendi.

Cumhuriyetçilik ilkeleri nelerdir, cumhuriyetçilik ilkeleri hakkında bilgi vermek amacıyla sizlere bu yazımızı hazırladık.

Atatürk yaptığı çalışmalar sonucunda; cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Laiklik, Devletçilik, İnkılapçılık ilkelerini meydana getirmiştir.

Cumhuriyetçilik; Egemenliğin halkın elinde olduğu bir yönetim biçimidir. Aynı zamanda cumhuriyet bir demokrasi rejimidir. Cumhuriyetçilik ilkesine göre halk kendisini yönetecek kişileri kendisi seçim yoluyla seçer.

Milliyetçilik; Geçmişte, şuan ve gelecekte yaşamış ve yaşayacak olan aynı toprak parçası üzerinde aynı dili, aynı kültürü, aynı duyguları paylaşan insan topluluğuna millet adı verilir. Milliyetçilik ilkesine göre ise milletin refah ve huzuru her şeyden önce gelmektedir.

Halkçılık; Halkçılık ilkesinde ulusal egemenlik her şeyin üzerinde tutulur bu nedenle halkçılık ilkesinde tüm vatandaşlar; dil, din, ırk gözetmeksizin eşittir yani halkçılık ilkesinde eşitlik esastır.

Laiklik; Laiklik ilkesi ile birlikte din ve devlet işleri birbirinden ayrı devlet kurumlarında yürütülmeye başlanmıştır. Yani bu ilkeyle din özgür bir hale gelmiştir.

Devletçilik; Devletin ileri seviyeye taşınması için devlet ekonomisine önem vermeyi amaçlayan Devletçilik ilkesinde devlet ekonomisi önemli bir yer tutmaktadır.

İnkılapçılık; Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi bir ulus inkılaplar yapmadan ileri seviyeye çıkamamaktadır. Bu nedenle bir devletin ya da ulusun gelişip çağdaş uygarlık seviyesine çıkabilmesi için yenilikleri takip edip inkılaplar yapması gerekmektedir.

Cumhuriyetçilik İlkeleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER