6:24 pm - Salı Eylül 16, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Cumhurbaşkanının Görev Süresi Kaç Yıldır

Pazar, 20 Ocak 2013, 9:44 | Yaşam | 8 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Abdullah Gül’ün 5 yıl mı yoksa 7 yıl mı görev yapacağı soruları gündemi meşgul ederken Anayasa mahkemesi 15 Haziran 2014 Cuma günü verdiği kararla tartışmalara son noktayı koydu.

Gül’ün görev süresi 7 yıl, 2. kez aday olabilir

2010 yılında yapılan Anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanı’nın görev süresi, “5+5″ şeklinde düzenlenmişti. Yani şu anda anayasada Cumhurbaşkanı’nın görev süresi 5 yıl ve seçilen kişi ikinci kez aday olabiliyor. Ancak bu kanun çıkmadan önce Cumhurbaşkanı seçilen Abdullah Gül’ün 5 yıl mı yoksa 7 yıl mı görev yapacağı tartışma konusuydu, o tartışmalara anayasa mahkemesi son verdi. Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Gül’ün görev süresinin 7 yıl olduğuna karar verdi. Mahkeme, Abdullah Gül’ün 2. kez aday olabileceğini bildirdi.

Uzun bir süredir tartışmalara neden olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresiyle ilgili düğüm çözüldü.

Anayasa Mahkemesi heyeti, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu için açılan davayı esastan görüşmek için bu sabah saat 09.30’da toplandı. Yüksek Mahkeme, öğle saatlerinde kararını açıkladı.

Mahkeme heyeti, Cumhurbaşkanı Gül’ün görev süresinin 7 yıl olduğuna oy çokluğuyla karar verdi. Kararda, Gül’ün 2. kez aday olabileceği de belirtildi.

Yüksek Mahkeme, geçici 1. maddenin ikinci fıkrasındaki, ”31 Mayıs 2007 tarihli ve 5678 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce seçilen Cumhurbaşkanları, iki defa seçilememeleri kuralı dahil, Anayasa’nın değişiklik öncesi hükümlerine tabidir” ibaresini iptal etti.

Heyet, ”Onbirinci Cumhurbaşkanının görev süresi yedi yıldır” hükmünün de aralarında bulunduğu diğer düzenlemelerin iptal istemlerini ise reddetti.

Gül’ün görev süresinin 7 yıl olacağına ilişkin hükmün iptal isteminin reddi kararına üyeler Fulya Kantarcıoğlu, Mehmet Erten, Osman Paksüt ve Zehra Ayla Perktaş karşı oy kullandı.

CHP’nin iptalini istediği diğer hükümler oybirliğiyle reddedilirken ”seçimin geri bırakılması” başlıklı 5. maddesinin iptali isteminin reddine üye Osman Paksüt’ün karşı oyuyla karar verildi.

SEÇİM 2014′TE
Kararın ardından 2014 yılının Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak. Abdullah Gül de adaylar arasında yer alabilecek.

Raporunu geçtiğimiz günlerde açıklayan Raportör Ali Rıza Çoban, başvurunun reddi yönde görüş bildirmişti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 2007 yılında yapılan seçimlerde bir kereye mahsus 7 yıllığına seçilmişti. Ancak 2010 yılında yapılan Anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanı’nın görev süresi, “5+5″ şeklinde düzenlenmişti.

CHP, 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun bazı maddelerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’nde dava açmıştı.

Cumhurbaşkanı Görev Süresi  2013 2014 , Cumhurbaşkanı Kaç Yıl Görev Yapacak , Anayasaya Göre Cumhurbaşkanı Görev Süresi Kaç Yıldır , Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Görev Süresi Ne Kadar

Kaynak: NTV

Yorumlarınızı Bekliyoruz …

8 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Cumhurbaşkanının Görev Süresi Kaç Yıldır"

 1. acı hayat diyor ki:

  ah bu hocaların derdi: bilmedikleri şeyleride bize soruyorlar

 2. ceylin toral diyor ki:

  o kadar iyi değil aslında

 3. onur diyor ki:

  çok güzel olmuş.

 4. Abdullah Gül diyor ki:

  Okulları yıkın

 5. merve diyor ki:

  bende performans dan bekliom…

 6. tugba (nuhat) diyor ki:

  çok güzel sınavdan 100 bekliyorum

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası