Bilgi Zamanı

Çorapla Uyumanın Zararları

Çorapla Uyumanın Zararları
26 Şubat 2016 - 0:45 'de eklendi ve 1350 kez görüntülendi.

Çorap ile uyumak insan üzerinde birçok olumsuz etkiye neden olmaktadır. Bu yüzden insanlara, çorap ile yatağa girmemeleri tavsiye edilir. Çorap ile yatağa yatmanın zararları nelerdir? Bu konu ile ilgili bu ve buna benzer birçok soruya verilen cevapların sizin için önemli olduğunu belirtmek isteriz. Bu bilgilere ulaşmak için sizin için yayınlamış olduğumuz bu haberimizi inceleyebilirsiniz.

 

Bir insanın çorabını çıkarmadan yatağa yatması, o insanın ayağındaki kan dolaşımının bozulmasına yol açar. Çorap lastiklerinin ayak üzerinde yarattığı baskıdan dolayı ortaya çıkan bu kan dolaşımının bozulması aynı zamanda periferik dolaşımım olumsuz etkilenmesi anlamına da gelmektedir. Bu durum ise ayakta morarmaya, derinin kuruması gibi sorunlara hatta tırnak şeklinin bozulmasına bile neden olabilmektedir.

Bir insanın, çorabını çıkartmadan yatağa girmesi sonucunda terleyeceği ve ayakları havasız kalacağı için ayağında mantar oluşması ve enfeksiyon gerçekleşebilir. Fakat çorap ile yatağa yatmanın ortaya çıkarabileceği sorunlar bu kadarla kalmıyor. Çorap ile yatağa yatma durumu ayakta çıkabilecek egzemalara da ihtimal veriyor. Bu durum ayağın kaşınmasına, terlemesine, kızarmasına ve kepeklenmesine de yol açabiliyor. Bu yüzden her insanın yatağa yatmadan önce çoraplarını çıkarması gerekiyor. Yatmadan önce çorapların çıkartılması hem ayak hem de deri sağlığı açısından çok önemli bulunuyor.

Ayak ve deri sağlığı için yatağa çorapla girilmemesi durumunun dışında doğru çorap kullanımı ve ayak bakımı da önemli olarak açıklanıyor.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER