Bilgi Zamanı

Çocuklarda Raşitizm Hastalığı

Çocuklarda Raşitizm Hastalığı
04 Ocak 2013 - 5:23 'de eklendi ve 1357 kez görüntülendi.

Raşitizm; 6-18 yaş grubundaki çocukların D vitamini eksikliğinden ve güneşin faydalarından mahrum kalmalarından kaynaklanarak çocuğun vücudundaki kemiklerin ağrıması ve kemiklerin şeklinin bozulmasına yol açan bir tür çocuk hastalığıdır.

Bebekler ve çocuklarda görülen raşitizmin başlıca nedenleri arasında D vitaminin yetersiz alınması ve Kalsiyum (CA) eksikliğidir. Özellikle anne sütünü en az 6 ay içmeyen ve güneş ışığından eksik ve rutubetli evlerde bırakılan çocuklar da raşitizm hastalığı görülür. Ayrıca raşitizm hastalığı düzensiz ve dengesiz beslenme sonucu görülebilecek bir çocuk hastalığıdır.

Raşitizmin belirtileri arasında D vitamini eksikliğinden ve Kalsiyum (CA) yetersizliğinden kaynaklanan bacaklarda çarpıklık görülür. Fakat unutulmaması gereken bir konu da bebekler ilk doğduklarında bacakları çarpıktır sonradan gelişme göstererek düzelir. Eğer çocuğun bacakları gelişme göstermeyip çarpıklığı düzelmiyorsa raşitizm hastalığına yakalanmıştır. Belirtileri arasında adalelerin seyrelmesi ve deri tabakasının kansız olması da görülür. Raşitizm hastası olan bir çocuk çok geç yürümeye başlar ve ayakta dururken zorluk çeker.

Raşitizm hastalığında tedavi erken tanıdır. Aksi durumlarda çocuklarda biçim bozukluğu kalıcı olabilir. Özellikle çocukların güneş ışığı almalarına dikkat edilmelidir. Güneş ışığı ile birlikte en az 2 yaşına kadar anne sütü ile beslenen bir çocukta raşitizm hastalığı görülmez.  Bütün çocukların D vitamini takviyesine ihtiyacı vardır. Raşitizm den korunmak için ve D vitamini eksikliğinin giderilmesi için uzman çocuk doktorlarının vereceği ilaç-besin takviyelerinin kullanılmasında fayda vardır.

bilgizamani.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER