Bilgi Zamanı

Çiy Nedir Nasıl Oluşur

Çiy Nedir Nasıl Oluşur
15 Ocak 2014 - 20:00 'de eklendi ve 1156 kez görüntülendi.

Çiy nedir? Çiy nasıl oluşur? Çiy nedir kısaca. Çiğ ne demek? Bu yazımızda anlamını bilmediğimiz bir kelime olan çiy kelimesini öğreneceğiz.

İlkbahar ve sonbahar gibi mevsimlerde havadaki nemin soğuk nesnelerle temas etmesi sonucu oluşarak küçük bir su damlacığına dönüşmesine çiy denir. Özellikle sabah saatlerinde bazı bitkilerde, yapraklarda veya çimenlerde gördüğünüz bu küçük su damlacıkları çiy taneleridir. Genellikle nem oranının yüksek olduğu yerlerde görülme sıklıkları artar. Gündüzleri nesnelerin fazla ısınması ve gece soğuması sonucu her şey soğumaya başlar. Cisimler etrafındakilerin de sıcaklığını düşürür. Cisimler belli bir sıcaklık düşüşünün ardından havada durmayan su buharını kendi yüzeylerinde toplarlar. Böylelikle çiy oluşmuş olur.

Çiyin oluşması için havadaki nem oranının belli bir seviyede olması gerekir. Çiy noktasına ulaşmak için havanın belli bir dereceye kadar da soğuması çiy oluşumunu sağlar. Havanın daha fazla soğumasıyla küçük su damlacıkları donarak kırağı halini alır. Çiy bitkiler için çok faydalıdır. Çünkü özellikle yaz mevsiminin kurak zamanlarında su bulmakta zorluk çeken bitkiler sabahları yaprakları üzerinde oluşan bu çiy tanelerini emerek su ihtiyacını giderir ve canlılıklarını devam ettirirler.

cumhuriyet-bayrami-kutlama

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER