Bilgi Zamanı

Cisimleri Hareket Ettirebileceğimizi Gösteren Deney

Cisimleri Hareket Ettirebileceğimizi Gösteren Deney
19 Ocak 2014 - 21:14 'de eklendi ve 2740 kez görüntülendi.

Cisimleri hareket ettirebileceğimizi gösteren deneyler, cisimleri iterek veya çekerek hareket ettirme deneyi. Bu yazımızda sizlere cisimlerin hareketiyle ilgili deneyler göstereceğiz.

Cisimlerin hareket etmesi için onlara dışarıdan bir kuvvet uygulamamız gerekir. Bu kuvvet türü ise itme veya çekme şeklinde gerçekleşir. Cisimler bu sayede hareket eder ve yer değiştirmiş olur. Şimdi bu konuyla alakalı deneyleri anlatalım.

Önce kare veya dikdörtgen şeklinde bir cisim bulun. Bu cismi düz bir zeminin üstüne koyun. Daha sonra bu cisme tahta bir çubukla itme kuvveti uygulayın. Cisim ittiğiniz yönde hareket etmeye başlayacaktır. Cisme uyguladığınız itme kuvveti arttıkça cismin hareket hızı ve şiddeti de artacaktır.

Aynı deneyi bu sefer çekme kuvvetini test etmek için yapabiliriz. Bu sefer tahta çubuğun ucuna bir çengel bağlayın. Daha sonra bu çengeli cisme tutturun. Tahta çubuğu kendinize doğru çekin. Gördüğünüz gibi cisim size doğru gelecektir. Bu çekme kuvvetinin şiddetini arttırdıkça cismin hızı da artacaktır.

Benzer örnekleri dışarıda da gözlemleyebilirsiniz. Yolda kalan arabaları arkadan iterek veya önden çekerek hareket ettirebilmek mümkündür. Bunun gibi daha pek çok şekilde cisimleri iterek veya çekerek hareket ettirmeniz mümkündür.

imfrenadoages

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 6 Yorum )

 • bekir ;

  bence çook ggggggggggüzeldi:)

  18 Şubat 2014 18:14
 • damla ;

  Ödevime yardımcı oldunuz.Çok teşekkür ederim.

  :)

  17 Şubat 2014 17:14
 • Mustafa Çağrıhan ÖZDEMİR ;

  Ben ömrü billahi bu kadar uzun(detaylı)bilgi görmedim.

  07 Şubat 2014 14:02
  • cem ;

   yok okadar da değildir.

   17 Şubat 2014 17:10
 • melike bingöl ;

  çok güzel bir yer cok sağolun teşekkürler

  21 Ocak 2014 14:48
  • deniz ;

   sana katılıyorum:)

   17 Şubat 2014 17:11