2:09 pm - Cumartesi Ağustos 30, 1089
Sponsorlu bağlantılar

Cisimleri Hareket Ettirebileceğimizi Gösteren Deney

Pazar, 19 Ocak 2014, 21:14 | Genel | 6 Yorum
by tayyar
Sponsorlu bağlantılar

Cisimleri hareket ettirebileceğimizi gösteren deneyler, cisimleri iterek veya çekerek hareket ettirme deneyi. Bu yazımızda sizlere cisimlerin hareketiyle ilgili deneyler göstereceğiz.

Cisimlerin hareket etmesi için onlara dışarıdan bir kuvvet uygulamamız gerekir. Bu kuvvet türü ise itme veya çekme şeklinde gerçekleşir. Cisimler bu sayede hareket eder ve yer değiştirmiş olur. Şimdi bu konuyla alakalı deneyleri anlatalım.

Önce kare veya dikdörtgen şeklinde bir cisim bulun. Bu cismi düz bir zeminin üstüne koyun. Daha sonra bu cisme tahta bir çubukla itme kuvveti uygulayın. Cisim ittiğiniz yönde hareket etmeye başlayacaktır. Cisme uyguladığınız itme kuvveti arttıkça cismin hareket hızı ve şiddeti de artacaktır.

Aynı deneyi bu sefer çekme kuvvetini test etmek için yapabiliriz. Bu sefer tahta çubuğun ucuna bir çengel bağlayın. Daha sonra bu çengeli cisme tutturun. Tahta çubuğu kendinize doğru çekin. Gördüğünüz gibi cisim size doğru gelecektir. Bu çekme kuvvetinin şiddetini arttırdıkça cismin hızı da artacaktır.

Benzer örnekleri dışarıda da gözlemleyebilirsiniz. Yolda kalan arabaları arkadan iterek veya önden çekerek hareket ettirebilmek mümkündür. Bunun gibi daha pek çok şekilde cisimleri iterek veya çekerek hareket ettirmeniz mümkündür.

imfrenadoages

6 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Cisimleri Hareket Ettirebileceğimizi Gösteren Deney"

 1. bekir diyor ki:

  bence çook ggggggggggüzeldi:)

 2. damla diyor ki:

  Ödevime yardımcı oldunuz.Çok teşekkür ederim.

  :)

 3. Mustafa Çağrıhan ÖZDEMİR diyor ki:

  Ben ömrü billahi bu kadar uzun(detaylı)bilgi görmedim.

 4. melike bingöl diyor ki:

  çok güzel bir yer cok sağolun teşekkürler

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

Gizlilik ve İletişim

Sitemizde hiçbir şekilde illegal içeriklere yer verilmez. 2013mersin.net sitemizle ilgili olarak telif hakkı iddiasında bulunan kişi ya da kurumlar 2013mersinnet[a]gmail.com   adresine e-posta atabilirler.

Site yazarlarımızdan kaynaklı ihlal içeren yazılar, uyarı yapıldığı sürece derhal kaldırılacaktır. Detay için tıkla >> Gizlilik Politikası