Bilgi Zamanı

Çıraklık Sözleşmesi Nedir

Çıraklık Sözleşmesi Nedir
25 Temmuz 2013 - 16:37 'de eklendi ve 1340 kez görüntülendi.

Çıraklık Sözleşmesi Nedir, Çıraklık Sözleşmesi Hakkında Bilgi

Çıraklık sözleşmesi, ücret ya da o işte çalışma karşılığında çırağa bir meslek ya da sanatın öğretilmesini içeren sözleşme.

İşyeri sahibi, çırağı çalıştırmaya başlama­dan önce onun yasal temsilcisi (velisi ya da vasisi) ile bir yazılı sözleşme yapmak zorun­dadır. İş görmenin temelde üretim amacına yönelmesi durumunda çıraklık sözleşmesin­den çok, bir iş sözleşmesi ve çırak yerine de bir genç işçi söz konusu olur. Usta, çırağın yeme içme ve bazen de yatma giderlerini karşılamanın yanı sıra, çoğu kez cep harçlığı olarak adlandırılan bir miktar para da öder. Çırağa yaşına uygun asgari ücretin yüzde otuzundan aşağı ücret ödenemez. Bu ücret her türlü vergiden bağışık tutulmuştur. Çıraklara her yıl tatil aylarında bir ay ücretli izin verilir.

Çıraklığa sözleşme hükümleri çerçevesin­de, mesleğin özelliklerine göre bir aydan az ve üç aydan çok olmayacak bir deneme dönemi ile başlanır. Çıraklık süresi, meslek­lerin özelliklerine göre üç ile dört yıl arasında değişir. Bu süreler mevzuatta em­redici hükümlerle saptanmış olduğundan çıraklık sözleşmesinde farklı sürelerin öngö­rülmesi olanağı yoktur.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER