Bilgi Zamanı

Çıngırak Nedir

Çıngırak Nedir
25 Temmuz 2013 - 14:42 'de eklendi ve 1437 kez görüntülendi.

Çıngırak Nedir, Çıngırak Ne Demek

Çıngırak, çoğunlukla pirinç ya da tunçtan, bazen de bakır, pişmiş toprak, porselen, cam gibi başka katı maddelerden yapılan küçük el çanı. Çıngırağın tutmak için bir sapı, halkası ya da meşin kayışı olur. İlk çıngıraklar büyük olasılıkla dövme bakırdı. Tunç Çağından bu yana ise metal olanların çoğu dökümdür.

İlkçağda Asya, Mısır, Yunan ve Roma dinsel törenlerinde çıngırağın önemli bir rolü vardı; insanları ibadete çağırmak için kullanılır, cinleri uzaklaştırdığına ve hasta­ları iyi ettiğine inanılırdı. Ayrıca, Asya ve Avrupa manastırlarında da hem ayinlerde, hem de günlük yaşamı düzenlemede çok geniş işlevleri vardı.

Batı’da sokak satıcıları, tellallar ve gece bekçileri işaret vermek ve dikkat çekmek için çıngırak kullanırdı. Eski Yunan’da balık pazarının, Roma’da da hamamların açılışı çıngırakla haber verilirdi. Cenaze törenlerinde (çoğunlukla kötü ruhları kov­mak için) çalınması ise çok yaygın bir uygulamaydı; bu konu, 11. yüzyıl Bayeux Duvar Halısı’nda işlenmiştir. Ortaçağ Avru­pa köylüleri çıngırağı bereket büyüsü olarak tarlalarda çalarlardı.

Hem Doğu hem de Batı kültürlerinde dinsel ya da günlük kullanım amaçlı çıngı­raklar çoğu kez değerli madenlerden yapıl­mış, gelişkin kabartma bezemeleriyle birer sanat yapıtı olmuşlardır. Günümüze ulaşan en eski örnekler (İÖ y. 655) Ninive’de (bugün Irak’ta) bulunan dökme tunçtan yapılmış 80 çıngıraktır. Dövme ve perçinli sacdan yapılmış 40 kadar eski İrlanda çanı da günümüze değin korunmuştur. Bunların en ünlüsü İS y. 552’den kalma Aziz Patrick’in Vasiyeti Çanı’dır (Clogan-Eadhacta Phatraic).

Diyatonik (yedi notalı diziye göre) akortlu çıngırak takımları İngiltere’de ilk kez 17. yüzyılda ortaya çıktı. Bunlar, değişimli ya da dönüşümlü çalışta  çeşitli ses dizilerini denemek için kullanılırdı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER