Bilgi Zamanı

Cihan ve Cihad Anlayışı

Cihan ve Cihad Anlayışı
01 Şubat 2015 - 10:12 'de eklendi ve 3886 kez görüntülendi.

Cihan ve cihad anlayışı nedir konusunda sizlere bu yazımızda bilgi vereceğiz.

Cihad kavramı, Allah yolunda gösterilen tüm faaliyetlere verilen bir isimdir. Cihad kavramına göre Hak yani Allah, her şeyden üstündür ve yeryüzüne hakim olan odur. Türklerdeki cihad anlayışına göre, fethetmek ve işgal etmek mübahtır çünkü Türk milletinin birlik ve bütünlüğü her şeyden önemlidir.

Cihad kelimesi her ne kadar savaş olarak algılansa da aslında cihad kavramı savaş terimi olarak kullanılmamaktadır. Türklerdeki cihad kavramının anlamı Allah yolunda yapılan tüm faaliyetlerdir. Örneğin, Türklerin akınlar yapması, coğrafi keşiflerde bulunması da birer cihad anlayışına örnektir. Ancak gayrimüslimler tarafından tarih boyunca bu akınlar farklı şekillerde yorumlanmıştır.

Cihan kelimesi ise, Türklerin sahip olduğu toprakların bütünüdür. Türkler cihan için cihad anlayışını benimsemişlerdir ve tarih boyunca Türkler cihad anlayışını benimseyerek akınlarını düzenlemişlerdir.

Cihan ve Cihad Nedir Cihan ve Cihad Anlayışı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize İletebilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER