Bilgi Zamanı

Christiaan Barnard Hayatı

Christiaan Barnard Hayatı
03 Temmuz 2013 - 19:52 'de eklendi ve 1069 kez görüntülendi.

Christiaan Barnard Hayatı, Christiaan Barnard Kimdir, Christiaan Barnard Hayatı Hakkında Bilgi

 Christiaan Barnard (Neethling) (d. 8

Kasım 1922, Beaufort West, Güney Afri­ka), insandan insana ilk kalp naklini ger­çekleştiren Güney Afrikalı cerrah.

1953-56 arasında Cape Town’daki Groote Schuur Hastanesi’nde cerrahi asistanlığı yaparken, incebağırsağın doğuştan tıkanıklığının, gebelik sırasında dölüte yeterince kan gitmemesinden ileri geldiğini kanıtladı. Bu buluşu, eskiden çoğu kez ölümle sonuç­lanan bu kusurun cerrahi yöntemlerle giderilebilmesine olanak sağladı. 1956-58 arası Minnesota Üniversitesi’nde doktora çalış­malarını tamamlayan Barnard, kalp ve gö­ğüs cerrahı olarak Groote Schuur Hastane­sine döndü. Güney Afrika’da açık kalp ameliyatlarının başlamasına öncülük etti; yapay kalp kapakçıkları için yeni bir tasanm geliştirdi ve kalp nakli için köpekler üzerin­de yoğun deneylere girişti.

Aralık 1967’de, 20 cerrahtan oluşan eki­biyle birlikte, tedavi olanağı kalmamış Gü­ney Afrikalı bir bakkal olan Louis Wash- kansky’nin kalbini, bir trafik kazasında ağır yaralanarak ölmek üzereyken hastaneye getirilen bir başkasının kalbiyle değiştirdi. Nakil ameliyatının başarılı olmasına karşın, yeni kalbi yabancı bir protein olarak red­detmemesi için ilaçlarla vücudunun bağışık­lık sistemi yıkılan Washkansky, 18 gün sonra çift taraflı zatürreeden öldü.

Barnard’ın daha sonraki nakil ameliyatları giderek daha başanlı oldu; 1970’lerin sonlarında bazı hastaları birkaç yıl yaşayabildi. 1983’e değin Groote Schuur Hastanesi’nde kalp hastalıkları kliniğinin başkanı olarak görev yapan Barnard, o tarihte emekliye ayrılarak cerrahlığı bıraktı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER