Bilgi Zamanı

CHP’nin Turizm Sektörü Önergesi Kabul Edilmedi

CHP’nin Turizm Sektörü Önergesi Kabul Edilmedi
25 Şubat 2016 - 1:37 'de eklendi ve 1413 kez görüntülendi.

Rusya ile yaşanan uçak krizi, ardından yaşanan canlı bomba eylemleri gibi olaylar bu sene Türk turizmcisine büyük darbe vuracak gibi duruyor. Henüz sezonun başlamaması sebebiyle fark hissedilmiyor, ancak yaz ayları için Türkiye’ye gelecek turist sayısında yüzde 50’ye yakın düşüşler bekleniyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda, CHP tarafından sunulan, turizm sektörünü ve turizm sektörü çalışanları ile ilgili düzenlemelerin yapılmasını öngören önermenin görüşülmesi kabul edilmedi. Meclis’in, bu sene Türk turizmcisini korumak için neler yapacağı ise, tatil sezonuna az bir süre kala hala merak konusu.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, mecliste söz aldı ve ülkede yaşanan terör olaylarına ilişkin bir konuşma yaptı. Budak, konuşmasında Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından Rus turist sayısında büyük bir düşüş olacağını, ayrıca yaşanan canlı bomba eylemleri sebebiyle bir çok turistin bu sene tatil için Türkiye’yi seçmeyeceği için turizm sektörünün zor durumda kalacağını ifade etti. Budak,  turizm sektöründe sadece sezonda çalışıp kalan 6 ay işsiz gezen 1 milyon 400 bin kişinin olduğunu belirterek, hükümetin konuyla ilgili çalışmalara başlamaması ve söz konusu düşüşün yaşanması durumunda sektörde çalışan 500 bin kişinin işsiz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını ifade etti ve konuyla ilgili olarak hızla çalışmaların başlaması gerektiğini söyledi.

MHP kanadından da konuyla ilgili olarak CHP’li vekilin sözlerine destek niteliğinde bir konuşma yapıldı. MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, hükümetin öngördüğü programın sektöre kısmı bir rahatlama getirebileceğini, ancak kalıcı çözüm için yapısal değişikliklerin yapılması gerektiğini savundu. Günal, yaşanan krizin sektördeki düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilebilmesi için bir fırsat niteliğinde olduğunu söyleyerek, bir arz planlamasının gerekli olduğuna vurgu yaptı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER