Bilgi Zamanı

CHP’nin Anayasa Mahkemesi Komedisi

CHP’nin Anayasa Mahkemesi Komedisi
16 Aralık 2012 - 16:43 'de eklendi ve 1136 kez görüntülendi.

Yazı başlığımdan bir siyasi partiyi tiye aldığım anlaşılmasın. Asla öyle bir gayem yok. Sadece ortada olan bir gerçeği görmeyen ya da görmek istemeyenleri eleştirmek için yazıyorum. CHP, önceki gün yine Anayasa Mahkemesine gideceğini açıkladı. Genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu, kısa bir süre önce yasalaşan “Büyükşehirle İlgili Yasanın” iptali için Anayasa Mahkemesine başvuracaklarını ifade etti. İşte benim eleştirim bu noktada başlıyor.

Anayasa Mahkemesinin üyelerini kimler oluşturuyor ? Tabi ki iktidar partisi olan AKP’ye yakın isimlerden oluşuyor. Birçoğumuzun gözü önünde, mazlum edebiyatı yapılarak, bütün üst düzey mahkemelerin karar mercisi olan üyeleri peyderpey değiştirilmedi mi ? Evet değiştirildi. Bu durumda sizce, bu mahkemelerden iktidar hükümeti aleyhine bir karar çıkar mı ? Size göre cevap nedir bilmiyorum ancak bana göre hayır !

Takip ediyorum, kimi zaman bu durumu sezdirmemek adına , hükümet bazı konularda küçük yasalar çıkartıyor ve birileri (AKP Yanlıları) bunu Danıştay’a götürüyor. Önceden planlanmış bir durum olduğu için Danıştay bu doğrultuda hükümet aleyhine karar veriyor. Ve bu karar basın yayın organlarında dalga dalga duyuruluyor. Burada amaç, “Bakın mahkemeler bağımsız. Bizim aleyhimizde de kararlar verebiliyorlar.” izlenimi oluşturmak. Yoksa, mevcut Anayasa Mahkemesi ya da Danıştay’ın hükümetin aleyhine bir karar vermesini beklemek komiklik olur.

CHP, bunun farkında değil mi, tabi ki de farkında ancak onlar da “Dostlar alışverişte görsün.” düsturundan hareketle bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Zaten daha da fazlasını yapamazlar. Keşke yapabilselerdi, keşke bu ülkede yargı bağımsız olabilseydi. Ne yazı ki, meclisteki çoğunluğun yargı ile endeksli olduğu bir ülkede yaşıyoruz.

Hakan Yılmaz (bilgizamani.net)

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • AliCAN ;

    valla bayağı sallamışsınız bu sefer sizi seven ve okuyan bir kişi olarak lütfen chp mantığıyla yazmayın,ben sizlerin tarafsız olduğuna inanan bir kişiyim,CHP nin mantığı üzüm yemek değil bağcıyı dövmek bu kafaylada işleri gerçekten çok zor yazık bu memlekete azcık gerçekleri görebilseler şu iç kavgalarını bitirebilseler,daha güzel olacak herşey.sygılarımla

    19 Aralık 2012 12:38