Bilgi Zamanı

Çeyrek Mil At Yarışı

Çeyrek Mil At Yarışı
17 Temmuz 2013 - 19:54 'de eklendi ve 1028 kez görüntülendi.

Çeyrek mil at yarışı, ABD’de kısa mesafe­li düz bir parkurda yapılan at yarışıdır. Başlan­gıçta çeyrek mil koşulduğu için bu adla anılır. 1607’de Jamestown’ın kurulmasın­dan kısa bir süre sonra Virginia’daki ilk göçmenler arasında ortaya çıktı. Koşuya elverişli her yerde, hatta ormanda açılan bir yolda yapılan yarışlar, zamanla kasabaların ana caddelerinde düzenlenmeye başladı.

1940’larda düzenli bir biçim alan çeyrek mil at yarışları, başta ABD’nin Güneybatı kesi­mi olmak üzere birçok yerde yaygınlaştı ve uzunluğu 200 ile 600 m arasında değişen yarış parkurlarının sayısı 100’e ulaştı. Çey­rek mil at yarışındaki kural ve yöntemler İngiliz atı yarışlarınınkiyle aynıdır; ama zaman saniyenin yüzde l’ine kadar ölçülür. Ödüllü yarışlarda 1 milyon dolar sınırına ilk kez çeyrek mil at yarışlarında ulaşılmıştır. Bu dalda en önemli kupa olan Üçlü Taç, haziranda yapılan Kansas Futurity ile New Mexico’daki Ruidoso Downş’ta eylülün ilk pazartesi gününe rastlayan İşçi Günü’nde yapılan All-American Futurity yarışlarım kapsar. (Futurity yarışlarında koşacak atlar doğmadan önce belirlenir ve iki yaşına geldiklerinde koşarlar.)

Öteden beri ayrı bir soy olarak kabul edilen çeyrek mil yarışı atları, starttaki çabuklukları ve süratli koşma yetenekleriy­le tanınırlar ve birincinin genellikle fotofi­nişle saptandığı çok çekişmeli yarışlar çıka­rırlar. Virginia’da, İngiliz atı soyundan ay­gır Janus ile yerli kısraklardan türetilen bu soyun 1941’de tutulmaya başlayan şecere kayıtları at sayısı bakımından dünyada bi­rinci sırayı alır. Yıllık olarak kaydedilen 90 bin taydan yalnızca yüzde 12’si yarış atı olur. Geriye kalanlar çiftlik hayvanı ve binek atı olarak kullanılır.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER