Bilgi Zamanı

Çevremizdeki yaşam alanları nelerdir

Çevremizdeki yaşam alanları nelerdir
06 Mayıs 2014 - 11:47 'de eklendi ve 1895 kez görüntülendi.

Çevremizdeki yaşam alanları, insanlar nerede yaşar, bu yazımızda canlıların yaşam alanları hakkında bilgi vereceğiz.

Doğada milyarlarca insan bulunmasına rağmen on milyarlarca hayvan da yaşamaktadır. Hayvanlar doğada en fazla bulunan canlılardandır. Daha sonra da bitkiler diğer canlı grupları arasında sayılabilir. İnsanlar, bitkiler, hayvanlar ve organizmalar farklı yaşam alanlarına sahiptir.

Hayvanların doğal yaşam alanları yiyecek alma yöntemlerine göre değişiklik gösterir. Otobur hayvanlar genellikle çiftlik, mera ve dağlık alanlarda yaşarken etobur hayvanlar ormanlarda ve diğer etlerini yiyebilecekleri canlıların yaşadığı su kenarlarında yaşarlar.

İnsanların yaşam alanlarını belirleyen faktörler ekonomi ve iklimdir. Ekonomik faaliyetlerin yoğun olduğu veya iklimlerin uygun olduğu alanlarda insanlar daha kolay yaşar. Mikroorganizmalar ise asalak canlılardır yani başkalarının üstünde yaşayarak beslenirler. Çoğunlukla diğer hayvanlarda görülürken bazılarının insana da bulaşma olasılığı vardır.

Son olarak bitkiler de yetişme ortamlarına göre farklılık gösterir. Toprak türlerine göre farklı bitkiler yetişir. Bitkilerin yaşamında da iklim faktörü etkilidir. Her bitkinin dayanacağı hava sıcaklığı farklı olacağı için toprak ve hava sıcaklığının bitkilerin yaşam alanlarını etkileyebileceğini söylememiz mümkündür.

indir (1)

Çevremizdeki Yaşam Alanları Nelerdir Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER