Bilgi Zamanı

Çevremizdeki Her Sesi Duyabilir Miyiz

Çevremizdeki Her Sesi Duyabilir Miyiz
11 Mart 2014 - 23:27 'de eklendi ve 1694 kez görüntülendi.

İnsanlar hangi sesleri duyabilir, bu yazımızda sizlere çevremizdeki her sesi duyabilir miyiz hakkında bilgi vereceğiz.

İnsanların kulak yapısı her sesi duyacak frekans aralığına sahip değildir. İnsanlar çevrelerindeki belli sesleri duyabilir. Bu sesler kulağımızın belli frekans aralığında bulunuyorsa duyulabilir. Aşırı şiddetli veya düşük şiddetli sesler insan kulağı tarafından algılanamaz. Zaten bu durum bizim için oldukça faydalıdır. Çünkü çevremizde ses çıkaran ancak bizim o sesleri duymadığımız binlerce çeşit canlıdır. Eğer onların da sesini duyabilecek kadar geniş bir frekans aralığına sahip olsaydık büyük ihtimalle ruh sağlığımız yerinde olmazdı.

Her canlının duyabileceği ses aralığı birbirinden farklıdır. Canlılar arasında birçok sesi ayırt edebilen en önemli memeli hayvan yarasadır. Yarasaların kulak frekansları çok geniş olduğu için en küçük sesi bile duyabilirler. Bunun nedeni ise yarasaların kör olmasından kaynaklanır. Yarasalar uçarken çevrelerindeki ses frekanslarına göre hareket ederler. Yani onların gözleri kulaklarındadır. Bu nedenle çok gelişmiş bir kulak yapıları bulunmaktadır.

Suyun içinde yaşayan balıklar da küçük frekanslarla birbirlerine sinyal gönderirler. Bu sesleri insanlar duyamaz. Aynı şekilde köpek ve kedilerin duyabileceği ancak insanların duyamayacağı bazı düdükler geliştirilmiştir. Bu canlılar evcilleştirme aşamalarında bu düdükler yardımıyla eğitilebilirler.

Her sesi duymamamız bizim yararımızadır. Çünkü beyin sesleri ayırt etmektedir. Her sesi algılayabilseydik beynimiz hemen yorulurdu. Ayrıca işlerimize tam olarak konsantre olamaz ve başarısız olurduk.

indir (1)

Hangi Sesleri Duyarız Hangi Sesleri Duyamayız Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • Gizem ;

    güzel anlamlı bir yazı ama yazana kadar canm çıktı çok fazla uzun değil ama ben yoruldum yinde çok işime yaradı teşekkür ederim

    19 Mayıs 2014 17:14