Bilgi Zamanı

ÇEVKO’nun Amaçları ve Görevleri

ÇEVKO’nun Amaçları ve Görevleri
11 Ocak 2016 - 16:44 'de eklendi ve 2364 kez görüntülendi.

Çevko vakfı amaçları, çevko vakfı nerede faaliyet gösteriyor hakkında bilgi vereceğiz.

Çevko vakfı ambalaj atıklarının geri dönüşümü ve tekrar üretime kazandırılması alanında faaliyet gösteren bir vakıftır. Vakfın amacı geri dönüştürülebilir malzeme atıklarının dönüşümünün yapılarak çevre kirliliğinin  azaltılması ve israfın önüne geçilmesidir. Bu amaçla 1991 yılında kurulan vakıf 14 büyük sanayici tarafından kurularak günümüze kadar yüzbinlerce ton atığın geri dönüşümü faaliyetlerini başarıyla yürütmüştür. Çevko vakfı entegre atık yönetimi anlayışını benimseyerek günümüze kadar çalışmalarını başarıyla yürütmüştür. Cam, metal ve plastik ambalaj ürünlerinin dönüştürülerek yeniden kullanılması amacıyla çalışmalarını yürütmüştür. 2002 yılında Yeşil Nokta uluslararası sertifikası alarak faaliyetlerini Avrupa sahasında da sürdürmeye başlayan Çevko, ayrıca ülkemizi Avrupa Birliği bünyesinde temsil eden STK’lardan biri haline gelmiştir.

Türkiye’nin AB’ye uyumu sürecinde 2005 yılında yayınlanan “Ambalaj ve Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” çerçevesinde T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Yetkilendirilmiş Kuruluş ilan edilmiştir. 2005 yılından itibaren ambalajlı ürün piyasaya süren firmalar, ambalaj atıklarının geri kazanımı için ÇEVKO Vakfı’na kazanım yükümlülüklerini devretmeye başlamıştır. Kuruluş, faaliyetlerini 2007 yılı Haziran ayında yeni hali ile yürürlüğe giren “Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği”nde belirlenen yükümlülükleri çerçevesinde sürdürmektedir. Çevko bütün evsel atıkların geri dönüştürülerek tekrar sanayi üretimine katılması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir. 

indir (4)

Çeko Vakfı Görevleri Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz. 

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 1 Yorum )

  • akıllıbıdık ;

    kısaca çevkoinsanları çevre kirliliğine bilinçlendirmek ambalaj atıklarını geeri dönüştürmek için oluşturulmuş hatta 5.sınıf sosyel kitabımda bile yazıyo

    19 Mayıs 2014 11:39