Bilgi Zamanı

Cep Telefonları Çok Çabuk Eskiyor

Cep Telefonları Çok Çabuk Eskiyor
22 Aralık 2012 - 9:33 'de eklendi ve 932 kez görüntülendi.

Ülkemize ilk cep telefonları 1990’lı yıllarda girdi, tam olarak yaygınlaşmaya başlaması ise 2000 yılından sonradır. Yurt dışında piyasaya girmesi ve kullanılmaya başlanması çok daha eskiye dayanır. Ülkemizde yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde hem telefonun kendisi hem de konuşma maliyeti oldukça pahalı idi. Hâl böyle olunca cep telefonu sahibi olmak, zenginliğin işareti sayılırdı.

Gelişmiş Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de ilk kullanılan cep telefonlarının mesaj yazma özelliği olmadığını, sadece konuşmaya yaradığını görüyoruz. Bu telefonlarının hacmi ise bugün bakıldığında bizlere bir hayli komik gelen boyutlardaydı. Sonradan 2G nesil dediğimiz hem konuşulabilen hem de kısa mesaj (SMS) gönderilebilen cep telefonları çıktı piyasaya. Akabinde görüntülü konuşma özelliği olan 3G sürüldü piyasaya. Bu alanda markalaşmanın iyice ön plana çıkması rekabeti doğurdu ve haliyle daha nitelikli cep telefonlarının piyasaya çıkmasını sağladı. Bugün de baktığımızda markaların yarışını kaliteyi ciddi anlamda etkileyecek boyutlarda görebiliyoruz.

iphone5s

Günümüze geldiğimizde artık çok çeşitli fonksiyonları olan telefonları çok ucuza alabiliyoruz. Satın alma gücümüzün artmasıyla birlikte en donanımlı cep telefonlarını bütçemizi sarsmadan seçebiliyoruz. Bu gidişat, eski model cep telefonlarının piyasada fazla tutunamamasına sebep oluyor. Bu alandaki sirkülasyon öylesine hızlı ki, sadece 1 yıl öncesinin cep telefonu insanlara eski gelebiliyor.

Geçmişte cep telefonu üreticileri telefonun çekim gücü ile şarjının gitme süresini sürekli daha kaliteli yapmak için uğraşırlardı. Çünkü o zamanlar en büyük sorun baz istasyonlarının yetersizliği sebebiyle telefonların sinyal almakta güçlük çekmesi ve de şarjının çabuk bitmesiydi. Reklam sloganlarının da başında gelen bu kriterlerden şarj süresi iddiası günümüzde de varlığını sürdürmektedir. Cep telefonlarının ağırlığı konusu da piyasaya yön veren önemli faktörlerden birisiydi. Bugün de satışa çıkan cep telefonlarının kayda değer özellikleri arasında ağırlığı da sayılmaktadır.

bilgizamani.net

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER